Vatikan
ned, 11. siječnja 2026. 13:31
Nastavljajući tradiciju koju je 1981. započeo papa Ivan Pavao II., papa Leon tijekom sv. mise na blagdan Krštenja Gospodinova, 11. siječnja, krstio je 20-ero djece vatikanskih zaposlenika u Sikstinskoj kapeli.
U svojoj propovijedi Papa se osvrnuo na Boga koji ulazi u povijest silazeći na zemlju kako bi „susreo svakoga od nas otvorenog i poniznog srca“, prenosi Vatican News.
„Želi susresti naš pogled i otkriti nam Riječ spasenja, a to je Isus Krist“, kazao je Rimski biskup objašnjavajući kako Krist, uzimajući ljudsko tijelo, nudi svima iznenađujuću mogućnost, započinjući novo i neočekivano vrijeme, čak i za proroke. „Ivan Krstitelj to odmah prepoznaje i pita: 'Ti mene treba da krstiš, a ti da k meni dolaziš?' Na taj način, Isus se stavlja na mjesto koje ne bismo mogli zamisliti: On je Svetac među grešnicima, koji želi prebivati među nama bez držanja distance, štoviše, preuzimajući u potpunosti sve što je ljudsko“, posvijestio je Sveti Otac.
Isus je objasnio da ga Ivan treba krstiti kako bi „ispunio svu pravednost“, te je Papa postavio pitanje: što je pravednost? „Pravedni smo po Kristu koji je kršten u Jordanu, čineći 'novi znak smrti i uskrsnuća, oprosta i zajedništva'“, obrazložio je dodajući kako je ovaj sakrament isti znak koji je primilo ovih 20-ero djece jer, „Bog ih voli, oni postaju kršćani, naša braća i sestre. Svojim krštenjem ova djeca postaju nova“
„Kao što su od vas, svojih roditelja, primili život, tako sada primaju i smisao kojim će ga živjeti: vjeru“, primijetio je Sveti Otac, nadalje naglašavajući kako kada čovjek zna da je nešto bitno nastoji to dati ljudima koje voli, poput odjeće i hrane, „pa ipak, čak i važnija od hrane ili odjeće – koji su neophodni za život – jest vjera. Jer s Bogom život nalazi spasenje, a Božja ljubav prema njegovoj djeci vidljiva je i opipljiva kroz roditelje koji traže vjeru za svoju djecu.
U budućnosti, istaknuo je, doći će dan kada će djeca „biti teška za držanje u vašem naručju; a doći će i dan kada će oni biti ti koji će vas podržavati“.
Zaključio je svoju homiliju ohrabrujući obitelji i moleći ih da nastave „ovim putem s radošću tijekom cijele godine koja je pred vama i kroz cijeli život, uvjereni da će Gospodin uvijek pratiti vaše korake“.
J.M., KT