Alžir
ned, 09. prosinca 2018. 10:36
U svetištu Notre-Dame de Santa Cruz u Oranu, u Alžiru, 8. prosinca proglašeni su blaženima biskup Pirre Claverie i 18 subraće svećenika, redovnika, redovnica i laika koji su ubijeni iz mržnje prema vjeri.
Predstavnik pape Franje na svečanosti proglašenja bio je kard. Angelo Becciu, pročelnik Kongregacije za kauze svetaca.
Tim povodom, na svetkovinu Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, Papa je nakon podnevne molitve istaknuo kako su ti mučenici našega vremena bili vjerni navjestitelji Evanđelja, ponizni graditelji mira i junački svjedoci kršćanske ljubavi. „Njihovo je hrabro svjedočanstvo izvor nade za alžirsku katoličku zajednicu i sjeme dijaloga za cijelo društvo. Neka to proglašenje blaženima svima bude poticaj graditi zajedno svijet zajedništva i solidarnosti“
Podsjetimo, redovnici i biskup ubijeni su tijekom Alžirskog građanskog rata koji je završio tek 2002. Imali su priliku napustiti ratom zahvaćeno područje, ali su odlučili ostati na svom mjestu jer su zaključili kako je njihov apostolat, u tom okruženju, pa čak i u opasnim okolnostima, bio dio njihova misionarskog poziva: slijediti primjer Isusa za spasenje duša.
Sveti Otac je u siječnju službeno proglasio ubijene redovnike mučenicima, a intervju koji smo imali s postulatorom njihove kauze, o. Thomasom Georgeonom, možete pročitati ovdje.
KT