Vatikan
Sri, 17. Veljača 2021. 13:36
Četrdeset dana korizme je prigoda za vraćanje iz ropstva grijeha u slobodu putem pomirenja s Bogom, rekao je papa Franjo u homiliji na Čistu srijedu.
Papa je misu na početku korizme slavio na glavnom oltaru Bazilike Sv. Petra u Vatikanu, uz sudjelovanje oko 50 kardinala i stotinjak vjernika laika.
Do sada je bila Papina tradicija da misu na Čistu srijedu slavi u bazilici Sv. Sabine na rimskome brežuljku Aventine u koju bi došao u procesiji od obližnje crkve Sv. Anzelma. Međutim, zbog pandemije koronavirusa, ove je godine misa slavljena u Vatikanu.
„Korizmeno putovanje je izlazak [egzodus], iz ropstva u slobodu“, istaknuo je Papa u homiliji ukazavši: „Ovih četrdeset dana odgovara 40 godina što se Božji narod potucao po pustinji na povratku u svoju domovinu. I kako je teško bilo napustiti Egipat!... Tijekom njihova putovanja postojala je uvijek napast čeznuti za egipatskim loncima, okrenuti se natrag, uhvatiti se za uspomene iz prošlosti ili za ovog ili onog idola. Tako je i s nama: naš put natrag k Bogu blokiran je našim nezdravim vezanostima, kočen zavodljivim zamkama naših grijeha, lažnom sigurnošću novca i izgleda, paralizom našeg nezadovoljstva. Da bismo krenuli na ovo putovanje, moramo razotkriti ove iluzije“, naglasio je papa Bergoglio te se osvrnuo na Pavlov poziv vjernicima u Drugoj Korinćanima da se „pomire s Bogom“ (5,20).
To putovanje, kako je ukazao, ne temelji se na vlastitim snagama. „Nitko se ne može sam pomiriti s Bogom. Iskreno obraćenje, djelima i postupcima koji ga odražavaju, moguće je samo ako započne s primatom Božjeg djela. Ono što nam omogućuje da mu se vratimo nisu naše vlastite sposobnosti ili zasluge, već njegova milosna ponuda. Milost nas spašava; spasenje je čista milost, čista besplatnost. Isus to jasno kaže u Evanđelju: ono što nas čini pravednim nije pravednost koju pokazujemo pred drugima, nego naš iskreni odnos s Ocem“, rekao je papa Franjo poručivši da je početak povratka Bogu „prepoznavanje naše potrebe za njim i njegova milosrđa“.
Objasnio je potom i simboliku posipanja pepelom na Čistu srijedu što znakovito završava na kraju korizme u obredu pranja nogu. „Korizma je ponizni silazak i prema unutra i prema drugima. Riječ je o spoznaji da spasenje nije uspon na slavu, nego silazak u ljubavi. To znači postajati manjima. Da ne bismo zalutali na svom putu, stanimo pred Isusovim križem: tihim Božjim prijestoljem. Zamislimo svakodnevno njegove rane, rane koje je on donio na nebo i svakodnevno ih pokazuje Ocu u svojoj zagovornoj molitvi“, kazao je Papa potaknuvši vjernike da svakodnevno razmišljaju o Isusovim ranama i u njima prepoznaju svoju prazninu, svoje nedostatke, rane svog grijeha i sve povrede koju su proživjeli.
„Pa ipak, i tamo jasno vidimo da Bog ni na koga ne upire prstom, već otvara ruke da nas zagrli. Njegove rane su radi nas i tim smo ranama ozdravljeni (usp. 1 Pt 2,25; Iz 53,5). Ljubeći ih, shvatit ćemo da nas tamo, u najbolnim životnim ranama, Bog očekuje sa svojim beskrajnim milosrđem. Jer tamo, gdje smo najranjiviji, gdje osjećamo najviše srama, došao nam je u susret. I došavši nam u susret, sada nas poziva da mu se vratimo, da ponovno otkrijemo radost što smo voljeni“, završio je papa Franjo.
KT