Vatikan

Papa primio 5 000 europskih skauta


U subotu 3. kolovoza Papa je u audijenciju primio 5 000 europskih skauta, na kraju njihova hodočašća tijekom kojeg su posjetili mjesta velikih europskih svetaca.

Riječ je o 5 000 mladih, članova Međunarodne unije europskih vodiča i skauta, koji su stigli u Rim nakon tjedan dana hoda, tijekom kojega su posjećivali mjesta velikih europskih svetaca.

Tom prigodom Sveti Otac im je uputio prigodan govor tijekom kojega je istaknuo šest Isusovih riječi: „Dajte i bit će vam dano“. „'Program života' koji trebate uvijek nositi sa sobom, jer Evanđelje je pravi navigator za put života. I to još više u vremenu u kojemu se odmah misli na to kako 'imati'. Mnogi žive samo kako bi posjedovali ono što vole. Ali, nikada nisu zadovoljni, jer kada imaš jednu stvar, želiš drugu, a onda opet drugu, i tako bez kraj. Nema zasićenja od posjedovanja“, primijetio je papa Franjo.

„Doista, Isus ne daje kao polazište posjedovanje nego darivanje, a to znači kako trebamo prestati podnositi život i izići kako bismo svijetu darovali malo dobra. Ne može se, naime, život ostaviti na ormariću, i zadovoljiti se gledajući ga na televiziji kako prolazi ili nadajući se da će sreća stići iz sljedeće aplikacije koju ćemo skinuti. U želji za posjedovanjem postoji opasnost od gubljenja vlastite originalnosti, te tako postajemo fotokopija, kako je govorio 16-godišnji sluga Božji Carlo Acutis“, podsjetio je Sveti Otac.

„Naprotiv, svatko je jedinstven i dragocjen u Božjim očima, a to znači da je svaki napor u mijenjanju stvarnosti važan, jer nitko na svijetu ne može dati svijetu ono što si ti pozvan dati (...) Ako izgradite mostove prema drugima, vidjet ćete druge kako prelaze te mostove prema vama (...) Iako u svijetu ima mnogo ravnodušja, dati se drugima ne znači biti naivan“, istaknuo je Papa, javlja Vatican News.

„'Dajte i bit će vam dano' vrijedi i u odnosu na sve stvoreno. Ako ga nastavimo iskorištavati, dat će nam strašnu lekciju. Ako brinemo o njemu, i sutra ćemo imati dom. Biljke, šume i životinje rastu bez granica i carinarnica. Sve stvoreno je svačije i za sve ljude. Stvoreno je otvorena knjiga koja nam daje dragocjenu pouku: na svijetu smo kako bismo susretali druge, kako bismo stvarali zajedništvo, jer svi smo povezani. Sve stvoreno je učinjeno kako bi nas povezalo s Bogom i među sobom; ono je Božja društvena mreža. Ali, ako krećemo od predrasuda o drugima, od predodređenih zamisli, uvijek ćemo vidjeti granice i prepreke. Ako, naprotiv, počinjemo susretati drugoga, s njegovom životnom pričom, s njegovom stvarnošću, otkrit ćemo brata s kojim možemo živjeti u zajedničkom domu, nastaniti se u stvorenomu koje nema granica“, rekao je poglavar Katoličke Crkve, te na kraju istaknuo kako Gospodin traži osobe koje čine dobro.

KT