Ned, 10. Ožujak 2019. 07:19
Rezultati istraživanja u BiH o visinama plaća za iste poslove koje obavljaju žene i muškarci pokazuju razlike i do -25% u Sarajevu i -17,6% u drugim dijelovima BiH.
Skoro svuda u svijetu, prosječne plaće muškaraca su i dalje više nego prosječne plaće žena. Portal Paylab.com, u suradnji s lokalnim portalima koji prikupljaju podatke o plaćama, obavio je opsežno istraživanje plaća žena i muškaraca. Ovaj put u istraživanju je sudjelovalo 13 zemalja, uključujući i BiH s portalom Plata.ba za istraživanje plaća u Bosni i Hercegovini. Objavljeni rezultati istraživanja pozivaju na ispravljanje nepravdi, a između ostalog pokazuju da je svega 6% od svih uposlenih žena među najbolje plaćenim uposlenicima.
„Ženske“ profesije
Svaka pozicija na tržištu rada ima određenu vrijednost. Sudeći prema istraživanju, žene i dalje biraju profesije koje se tradicionalno smatraju poželjnim ili podobnim za žene, a koje su uglavnom manje plaćene od takozvanih „muških“ zanimanja. Najčešće je riječ o profesijama koje podrazumijevaju brigu o drugima i kontakt s klijentima, kao što su: tajnica, asistentica, recepcionarka, medicinska sestra, nastavnica, konobarica, spremačica, socijalna radnica i sl.
Muškarci, pak, imaju i do 30% veće plaće. Među zemljama koje su sudjelovale u istraživanju, razlike u plaćama najveće su u Bugarskoj, Češkoj i Slovačkoj, gdje su prosječne plaće muškaraca za 28-30% više od plaća žena, a najmanje u Hrvatskoj i Sloveniji – u prosjeku 10-11% u korist muškaraca.
Muške plaće veće
Prema istraživanju, u glavnom gradu BiH, razlika između plaća žena i muškaraca doseže čak 25%, dok u ostalim dijelovima BiH, žene zarađuju u prosjeku 17,6% manje plaće od muškaraca. Ako pogledamo prosjek plaća za neka od najtraženijih zanimanja u BiH, možemo uočiti isti trend, odnosno plaće muškaraca su znatno veće u odnosu na plaće žena.
Tako prosječna plaća programera iznosi 1 713,18 KM, dok je prosječna plaća žene na istoj poziciji 1 344,20 KM.
Marketing menadžer će zaraditi 1 518,00 KM, u odnosu na marketing menadžericu koja zarađuje 1 250,57 KM.
Sličan slučaj je i s plaćama prodavača, gdje muškarac zarađuje u prosjeku 807,54 KM, u odnosu na ženu na istoj poziciji, čija prosječna plaća iznosi 670,29 KM. Također, zabrinjava podatak da veliki postotak žena radi za najnižu plaću - čak 15% svih zaposlenih žena u regiji, u odnosu na 7% muškaraca.
Malo menadžerica
Osim što se ograničavaju s izborom zanimanja, žene često izbjegavaju menadžerske pozicije, koje su najbolje plaćene, pa je broj muškaraca na ovim pozicijama dvostruko veći od broja žena. Jedan od razloga za ovo – navodi se u rezultatima istraživanja – je taj što žene u prošlosti nisu imale jednake mogućnosti za karijerno napredovanje kao muškarci, pa se i danas u određenim profesijama osjeća efekt takozvanog „staklenog plafona“. S druge strane, zaposlene majke ponekad izbjegavaju odgovorne pozicije koje zahtijevaju prekovremeni rad i koje je teško uskladiti s obiteljskim životom. Tako žena i danas, ako se želi ostvariti na profesionalnom putu, i dalje mora odvojiti više vremena od muškarca za aktivnosti izvan redovitog radnog vremena, budući da je često uskraćena pravednija podjela obiteljskih poslova i dužnosti.
Zanimljivo je međutim da su razlike u plaćama izražene i na menadžerskim pozicijama, dakle najbolje plaćene žene i dalje zarađuju manje od najbolje plaćenih muškaraca, odnosno tek 78% prosječne plaće muškaraca. Naime, žene češće zauzimaju menadžerske položaje u manje perspektivnim oblastima, kao što je administracija.
„Razlike u plaćama muškaraca i žena, ukoliko je riječ o istoj poziciji i industriji, trebale bi biti minimalne, a mogu varirati samo u odnosu na radno iskustvo ili specifične vještine zaposlenika“, navodi se na kraju izvješća o istraživanju uz napomenu da – „tvrtke trebaju imati na umu da su razlike u plaćama koje su zasnovane isključivo na spolnoj razlici – diskriminacija“.
Pema podacima Eurostata, razlika u plaćama između muškaraca i žena u Europskoj uniji u prosjeku je 16%, dok u Vatikanu te razlike nema, odnosno žena je za isti posao jednako plaćena kao i muškarac.
Jednake vrijednosti
Osvrćući se na spomenuta istraživanja, treba jasno kazati da i po društvenom nauku Crkve „žena i muškarac imaju jednako dostojanstvo“ i da su žena i muškarac „jednake vrijednosti“ (usp. KKC 2234. i Katekizam DNC111.) te da je skandalozna svaka vrsta negativne diskriminacije koja se temelji na spolnoj, rasnoj, jezičnoj, etničkoj ili vjerskoj razlici. Papa Franjo jasno je poručio: „Kao kršćani, moramo postati zahtjevniji u tom pogledu. Na primjer: odlučno podržavati pravo na jednaku plaću za jednak rad. Zašto se uzima zdravo za gotovo da žene trebaju zarađivati manje od muškaraca? Ne! One imaju ista prava, a ta je razlika čisti skandal!“ (Opća audijencija srijedom, 29. travnja 2015.).
Branko Jurić / KT