Mianmar
Sub, 09. Travanj 2022. 14:37
Otprilike 40 vojnika nasilno je ušlo u katoličku katedralu u drugom najvećem gradu u Mianmaru (Burmi), prije pobožnosti križnog puta u petak te zatočilo nadbiskupa i desetke drugih vjernika.
Vojnici su ušli u katedralu Srca Isusova u 14:30 h po lokalnom vremenu u petak, 8. travnja, odbivši dozvoliti vjernicima da iziđu. Vojnici su zauzeli i druge zgrade na kompleksu.
Nadbiskup Marco Tin Win i zaposlenici nadbiskupije Mandalay na sličan su način bili strpani u katedralu i prisiljeni sjediti u klupama zajedno s vjernicima.
Dopisnik CNA-a bio je prisutan i zadržan oko tri sata, a zatim je pušten. Ostali uhićeni pušteni su nekoliko sati kasnije.
"Tako sam se bojala", rekla je za CNA jedna starija župljanka, koja iz sigurnosnih razloga nije navela svoje ime, te dodala: "Vojska je uvijek bila luda, ali nikad se prije nisu ovako ponašali. Otrčali smo kući čim su nam pustili da izađemo iz crkve"
"Vojnici su stalno tražili da im se kaže gdje je skriveno zlato, novac i oružje", objasnio je njezin nećak, koji je također zatražio anonimnost. "Rekao sam im da ih nema. Sav prikupljeni novac je za pomoć siromašnim obiteljima."
Čim su vojnici ušli u katedralu, cijeloj katoličkoj zajednici poslana su upozorenja da se klone kompleksa.
Nakon što je čuo za upad, generalni vikar nadbiskupije mons. Dominic Jyo Du, suočio se s vojnicima i njihovim časnicima raspitujući se zašto su došli. Vojnici su onda i njega, zajedno s nadbiskupom, utjerali u katedralu.
Oko 30 vojnika razmaknulo je klupe kako bi napravili mjesta te su tijekom noći prespavali u katedrali, u kojoj su se još zadržali subotu rano ujutro.
Državni mediji nisu objavili vijest o oružanom zauzeću katedrale.
Katedrala Srca Isusova nalazi se u radničkoj, uglavnom tamilskoj indijskoj četvrti koja nije imala značajan otvoreni otpor vojnom udaru koji je preuzeo vlast 1. veljače 2021., raspuštajući Parlament i uhićujući one povezane s legalnom vladom. To pak nije spriječilo vojsku da rutinski napada domove osumnjičenih vođa i uznemirava etničke ne-Mianmare.
Tamili su ili katolici ili muslimani te su pod sumnjom vojske i militantnih budista, uključujući nekoliko radikalnih visokopozicioniranih redovnika kao što je Ashin Wirathu, čije su vatrene propovijedi usredotočene na rasističke kritike protiv muslimana i kršćana. Wirathu je u više navrata otvoreno pozivao na istrebljenje muslimanske manjine, poznate kao Rohingya. Potonji, koji su morali prijeći granicu u Bangladeš, imaju otvoreni sukob sa središnjom vladom već najmanje 10 godina.
Manjina nacionalnog budističkog svećenstva, oko 10%, otvoreno podržava vojsku i njezine napade na etničke i vjerske manjine.
Od početka puča uhićeno je više od 12 000 ljudi, a procjenjuje se da je u sukobu ubijeno oko 1 600, uključujući 50 djece. Prema medijskim izvješćima, vojna hunta namjerno je gađala crkve, druge civilne institucije i civile. U ožujku vojni zrakoplovi napali su grad na istoku zemlje, uzrokujući ozbiljnu štetu na krovu, stropu i prozorima katoličkog samostana.
KT