Sri, 27. Prosinac 2023. 16:08
Djelo predstavlja teološku sintezu biskupske službe poučavanja mostarsko-duvanjskog biskupa i apostolskog upravitelja trebinjsko-mrkanskog u miru, mons. Ratka Perića i međugorskog fenomena.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Biskup Perić i međugorski fenomen knjiga je don Ivana Turudića koja je svjetlo dana ugledala u jesen 2023. u izdanju Crkve na kamenu. Sastoji se od 426 stranica koje su podijeljene na šest poglavlja, zaključak i bibliografiju, a na kraju se nalazi i dodatak – homilije mons. Perića izgovorene od 6. lipnja 1993. do 26. svibnja 2018. u župi Sv. Jakova apostola.
Recenzenti su dr. Ivan Bodrožić i dr. Mile Vidić, a predgovor je napisao dr. Ivica Raguž.
U djelu su obrađeni različiti pojmovi o nadnaravnoj komunikaciji s ovozemnim, poput posebne ili partikularne objave, privatne objave, ukazanja i viđenja, međusobne razlike kao i privatne objave u životu Crkve – narav i uloga te doktrinarni kriterij o mariofanijama.
Turudić je nadalje pisao o autoritetima i procedurama u odlučivanju o autentičnosti privatnih objava – od povijesnog pregleda razvoja, pa do kompetencija mjesnog ordinarija, krajevnih ili nacionalnih biskupskih konferencija te kompetencija Kongregacije za nauk vjere.
Piše potom o definiciji Crkve, svetog reda i biskupske službe, a zatim opsežno donosi tekstove o biskupskoj službi mons. Perića. U sadržaj knjige uvrstio je tako sažetak prve homilije biskupa Ratka u Međugorju u kojoj on ističe nauk Crkve i svoju dužnost „proučavati, produbljivati, braniti, poučavati o štovanju i širiti istine o Božanskim Osobama, ali i o Blaženoj Djevici Mariji“! Autor donosi 11 homilija u kojima mons. Perić izravno spominje problematiku međugorskog fenomena, ali i četiri homilije u kojima se implicitno spominje ova tema, a izrečene su na sv. misama kod krizme u razdoblju od 2002. do 2015. „Nemaš Duha ljubavi ako Blaženu Gospu 'privatiziraš', njezino ime u svoj materijalni standard iskorištavaš, njoj nedolične izmišljotine pripisuješ, a ne čuvaš njezinu čast i dostojanstvo kako Crkva naučava“, primjer je neizravna spominjanja međugorskog fenomena, kao i: „ako se u životu budete držali službena crkvenog nauka i Kristove objave, svladat ćete sve kušnje kojima vas Bog bude provjeravao i živjet ćete u mirnoj savjesti gdje god se nalazili na ovoj zemlji Božjoj“.
Jedno poglavlje posvećeno je i poučavanju biskupa Ratka u službenim vjesnicima Vrhbosanske nadbiskupije i hercegovačkih biskupija u kojima su objavljivani različiti dopisi, priopćenja za javnost, reagiranja, okružnice i slično. Obrađeno je i njegovo poučavanje kroz dvije knjige – Prijestolje mudrosti i Ogledalo pravde, koje donose kriterij za prosuđivanje međugorskog fenomena i stajalište Biskupskog ordinarija u Mostaru.
Posljednje poglavlje posvećeno je službi poučavanja mons. Perića o međugorskom fenomenu u mjesečniku Crkva na kamenu.
Djelo pokazuje brigu biskupa Ratka za očuvanjem zdrava nauka u svojoj biskupiji, „u veliku strahu i drhtanju da sam međugorski fenomen ne bi njegovo stado možda udaljio od vjere Katoličke Crkve“, kako je u predgovoru zapisao Bodrožić. Ocijenio je kako je vrijednost Turudićeve knjige „što ne ulazi u polemiku s 'međugorskim fenomenom', nego ispravno znanstveno, 'sine ira et studio', donosi pogled biskupa Ratka Perića na cijeli fenomen te tako prepušta čitatelju da sam dođe do zaključka ili pak da sam, na temelju mnogobrojnih tekstova, barem promišlja o istom fenomenu“.
Zato se knjiga preporuča svima koje zanima međugorski fenomen i fenomen ukazanja uopće, kao i djelovanje biskupa Ratka koji se na međugorsku pojavu „uvijek osvrtao kritički i dokumentirano zaključujući kako se ne može govoriti o autentičnosti ukazanja u tolikim kontradikcijama, manipulacijama, nedoličnim porukama i neposluhu crkvenoj vlasti“, kako stoji u zaključku.