Sub, 27. Svibanj 2023. 17:24
Osobni susreti, razgovori i govori Sv. Majke Terezije doneseni su u knjizi kako bi ju se bolje razumjelo i pokušalo nasljedovati u svakodnevnom životu.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Djelo Razgovori sa Sv. Majkom Terezijom autora don Lusha Gjergjia izvorno je objavljeno na albanskom jeziku u Prištini 2020., a za hrvatsko govorno područje otisnula ga je, u studenom iste godine, nakladnička kuća Kršćanska sadašnjost. Za prijevod s talijanskog zaslužan je Tomislav Kasić.
Knjiga se sastoji od sedam intervjua Majke Terezije, a uvršteni su i drugi zapisi u obliku reportaža, koji donose priče o pet posjeta svetice Kosovu te kroniku sjećanja don Lusha koja je objedinjena pod naslovom Moja Majka Terezija, a u kome je on zabilježio osobne doživljaje i trenutke koji su mu se urezali u sjećanje.
Posebnost ovog djela je što uključuje i govor Majke Terezije na dodjeli Nobelove nagrade.
Nadahnjujući život
Don Lush je prvi put susreo Majku Tereziju u Rimu 1969. i od tog susreta pokušavao je vjerno pratiti nastojeći se obogatiti iskustvima njezina života. Zato i donosi intervjue jer oni najbolje otkrivaju dubinu njezina karaktera i sposobnost od malih stvari stvoriti velike i plemenite ciljeve.
„Svaki susret s njom bio je nešto novo, duboko iskustvo, izazov i želja da budem drugačiji… poput nje…“, zapisao je autor u Uvodu. Tako, premda je svetica sebe otrgnula od svojih korijena te na se preuzela „teret svijeta“ na napuštenim putovima Indije i usamljenim kutcima svijeta, ipak je postojala i druga strana njezine ljudske naravi, a to je njezina beskrajna ljubav prema obitelji i zemlji podrijetla. Kako bi se takvo što spoznalo, dovoljno je pročitati intervju Stara želja za povratkom u moj albanski narod iz 1978., u kome se otkrivaju stvari manje poznate široj javnosti. „Do sada sam uspjela dobiti sve ljubavlju i molitvom, ali ovo ne. Još postoje granice i zaprjeke koje ni ljubav ne uspijeva srušiti“, kazala je ozbiljna lica prethodno otkrivajući kako sestru i majku nije vidjela od 1928., iako je mnogo puta to pokušala, albanske joj vlasti nisudopuštale.
Don Lush Gjergji, albanski katolički svećenik, biograf Sv. Majke Terezije s kojom je imao više od 100 susreta, rođen je 21. ožujka 1949. na Kosovu. Školovao se u Dubrovniku, Splitu i Rimu gdje je diplomirao teologiju, a kasnije i doktorirao psihologiju. Radio je kao glavni urednik vjersko-kulturnog časopisa Drita. Služio je u nekoliko župa, a bio je i ravnatelj Radio Marije Kosovo. Istaknuti je kosovski intelektualac koji je organizirao brojne projekte savjetovanja i rehabilitacije za više od 20 000 udovica i silovanih muslimanki. Uspio je i u smanjenju krvne osvete na Kosovu.Član je Saveza pisaca i Europske akademije; objavio je više od 60 knjiga na nekoliko jezika, od kojih je njih 15 posvećeno Majci Tereziji.
Primjer za nasljedovanje
Upravo na tom primjeru vidi se kako su sve njezine riječi bile izravno iz srca izgovorene, zato je autor svoje oduševljenje likom ove svetice želio podijeliti s drugima. Kako je zapisao, tri razloga su ga potaknula na pisanje ovoga djela: rođendan Ganxhe Bojaxhiuae, 40. godišnjica njezina dobivanja Nobelove nagrade za mir, ali i autorov osobni jubilej – 50. godišnjica prvog susreta s Majkom Terezom u Rimu.
U djelo je tako, osim ekskluzivnih intervjua, svrstao i autentične fotografije te svetičine poruke i upute koje je nazvao „duhovnom oporukom“. Smatra kako će knjiga biti na usluzi novim naraštajima koji trebaju više znati o životu i djelu Sv. Majke Terezije, Albanke, ali i svetice cijelog čovječanstva.