Ned, 13. Travanj 2025. 16:56
Autobiografija pape Franje koja osvjetljava ključne trenutke njegova života u kontekstu važnijih povijesnih događaja, od Drugog svjetskog rata do pandemije koronavirusa.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Djelo Život. Moja povijest u povijesti nastalo je nakon niza razgovora koje je sa Svetim Ocem vodio vatikanist televizijske grupe Mediaset Fabio Marchese Ragon. Knjiga je izvorno objavljena na talijanskom jeziku 2024., a ekskluzivno ju je, u kolovozu iste godine, za čitatelje s hrvatskog govornog područja, otisnula nakladnička kuća Kršćanska sadašnjost. Za prijevod je zaslužna Mirna Čudić Žgela.
Sastoji se od 14 dijelova koji pružaju jedinstven uvid u život Jorgea Maria Bergoglija koji je povezao osobna sjećanja s globalnim povijesnim zbivanjima.
Papa započinje svoju priču prisjećajući se bake Rose, velike žene koju je toliko volio, ključne figure za njegov rast i odgoj. Godina je 1939. „kada je ljudska zloba uzrokovala izbijanje Drugog svjetskog rata“. Uspomene od tada su mu poput bljeskova. Sjeća se radija koji bi bio uključen od ranoga jutra, vijesti o ratu u Europi, priča koje su mu čitale baka i mama. „Vratimo li se na ratnu ludost, čiji je jedini razvojni plan uništenje, sjetim se ambicije, gladi za moći, pohlepe onih koji pokreću sukobe“, zapisao je budući Petrov nasljednik. Sjećanja na ratne strahote protkana su mislima o obitelji, materinskom jeziku te opuštenijim trenutcima u jeku svjetskog sukoba.
Razmišlja o istrjebljenju Židova pitajući se: „Zašto su oni morali sve to proživjeti, a ne ja?“, te o atomskim bombama i kraju rata. Dio je posvećen i hladnom ratu i makartizmu (engl. McCarthysm), slijetanju na Mjesec, državnom udaru u Argentini, padu Berlinskog zida, rođenju Europske unije, terorističkom napadu 11. rujna 2001., gospodarskoj recesiji, odreknuću Benedikta XVI. te pandemiji koronavirusa.
„Ne treba zaboraviti najvažniju lekciju: ponovno iščitavati priču svojega života važno je kako bismo se prisjetili i nešto prenijeli onomu tko nas sluša. Kako bismo naučili živjeti, međutim, svi moramo naučiti ljubiti“, kaže papa Franjo
Uz osvrt na vlastiti životni put, papa Bergoglio promišlja kako su pojedini povijesni trenutci utjecali na njegove odluke i djelovanje, te detaljno opisuje pojedine doživljaje. Zapisao je tako, primjerice, doživljaj koji mu je promijenio život: „…zadivljenost onoga tko je najednom susreo Boga; bio je ondje da me čeka, znao je da ću doći. Ispovijedajući se kod toga svećenika, osjetio sam se obuzetim milosrđem Gospodnjim.“
Život. Moja povijest u povijesti „dragocjena je knjiga života“ kojom nas papa Franjo vodi stazom emocija, radosti i žalosti“. Čitatelji će upoznati malenog Jorgea, mladog bogoslova, svećenika, biskupa, kardinala i papu, a to će ih potaknuti i na promišljanje o vlastitom životu. „Papa Franjo će nas povesti na putovanje satkano od emocija, radosti i boli, što je prozor u prošlost koji će nam omogućiti bolje spoznati našu sadašnjost, sve do posljednjeg poglavlja koje donosi neku novu priču koja bi mogla biti napisana“, stav je koji je Fabio zapisao u Uvodu.
Kako je istaknuo nakladnik, knjiga omogućava čitateljima bolje razumijevanje pape Franje i njegove vizije te pronalaženje nadahnuća u njegovu primjeru. Također je poziv na duboko promišljanje o tome kako čovjek živi u svijetu te njegov život oblikuje povijest, baš kako i povijest oblikuje njega.
Jorge Mario Bergoglio rođen je u Buenos Airesu 17. prosinca 1936., kao sin talijanskih doseljenika. Za svećenika je zaređen 1969., pomoćnim biskupom imenovan je 1992., nadbiskupom Buenos Airesa te kardinalom 2001., a u ožujku 2013. izabran je za 266. poglavara Katoličke Crkve.
Fabio Marchese Ragona vatikanist je koji prati Papu na televizijskim dnevnicima Tg5, Tg4, Studio Aperto i TgCom 24. U siječnju 2021. vodio je svjetski ekskluzivni intervju s papom Franjom, koga je emitirao dnevnik Speciale TG5, a koga je gledalo pet i pol milijuna gledatelja.