Sub, 12. Lipanj 2021. 15:16
Korupcija je problem s kojim se bori cijeli svijet, stoga ni Crkva nije iznimka. Upravo o toj borbi – pobjeđivanju korupcije u Crkvi i društvu, govori knjiga "Hrđa" i ona je plod razgovora kard. Petera K. A. Turksona i Vittorija V. Albertija.
Piše: Tina Matić Ilić, Katolički tjednik
Djelo Hrđa s podnaslovom Pobijediti korupciju u Crkvi i društvu za hrvatsko govorno područje objavila je 2020. nakladna kuća iz Zagreba – Kršćanska sadašnjost. Izvorno je napisano na talijanskom jeziku, a na hrvatski ga je preveo Slavko Antunović i to izdanje broji 189 stranica.
Živi u čovjeku
Hrđa razmatra pitanje korupcije koja je rana brojnih društava. Sama tematika daje posebnu važnost djelu, a još je zanimljivije zbog predgovora kojeg je napisao papa Franjo. On u tih nekoliko stranica teksta čitateljima pojašnjava riječ „korupcija“ te upućuje i na to da ona „živi“ u čovjeku. „Ona se rađa iz korumpirana srca i najgora je društvena rana jer stvara vrlo ozbiljne probleme i zločine koji sve pogađaju. Riječ 'korumpiran' doziva u pamet slomljeno srce, slomljeno srce ukaljano nečim, uništeno poput tijela koje u prirodi ulazi u proces raspadanja i širi oko sebe neugodan miris“, napisao je Sveti Otac.
Nakon predgovora slijedi pet poglavlja: Arhimed i kardinal; Osoba; Društvo; Kriminalitet, i Ljepota. Kroz njih se progovara o općenitom pojmu korupcije, slobodi misli, o nadi u pobjedu nad korupcijom, licemjerju kao licu korupcije, osrednjosti, klerikalnoj korupciji i sl.
Ona se skriva
Knjiga, dakle, kroz niz pitanja i odgovora, komentara na činjenice, zapravo govori o korupciji u kontekstima o kojima čovjek vjerojatno nije razmišljao. Tako je jedno među desetcima pitanja koje je Alberti postavio kard. Turksonu: „Korupcija i grijeh: čin ili stanje?“
Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson (1948.) bivši je nadbiskup Cape Costa i predsjednik Ganske biskupske konferencije. Godine 2009. bio je rektor na Biskupskoj sinodi za Afriku kada ga je Benedikt XVI. imenovao predsjednikom Papinskog vijeća za pravdu i mir. Papa Franjo ga je 2016. imenovao prvim prefektom novoga Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja.
Vittorio V. Alberti filozof je i službenik Svete Stolice u Dikasteriju za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, zadužen za političke teme. Član je i Papinskog vijeća za kulturu te urednik mrežnog časopisa Sintesi dialettica.
Prefekt Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja jednostavnim jezikom dao je pojašnjenje. „Korupcija nije sama po sebi čin, već stanje, identitet koji se poprima i na koji se pojedinac navikne. Grijeh je druga stvar, on ima veze s izborom između zla i dobra, s osjećajem pravde ili nepravde, s nužnošću ili ne-nužnošću, a ima veze i s djelima ili mislima shvaćenima također kao djela. Korupcija je ideologija sa svojim vlastitim jezikom, s kategorijama koje ju opravdavaju i veličaju, sa svojim vlastitim načelima. To je antikultura bez daha, bez traženja, samozadovoljna, ohola, neautentična, koja stvarima pristupa licemjerno 'tjerajući vodu na svoj mlin' i skriva se iza instrumentalno formalnih ponašanja kako bi prikrila svoje grobove“, dio je kardinalova odgovora.
Indeks percepcije korupcije pokazuje zapravo koliko se određena država bori protiv tog zla u svojim okvirima. Tako je zemlja koja najviše toga čini da bi iskorijenila korupciju Danska sa 68/100 bodova, Somalija je pak najkorumpiranija zemlja i ima samo 9/100 bodova. Iz toga se vidi kako zemlje s visokom stopom korupcije imaju i mnogo siromaha, a takvih je u svijetu 2019. bilo više od 3,5 milijardi.
Upravo zato, uz 4. svjetski dan siromaha, 15. studenog knjiga o korupciji može biti izvrstan izbor za preispitivanje sebe i društva u nastojanju gradnje boljeg i poštenijeg sutra.