Molitve i traganja u stihu


Djelo predstavlja zbirku pjesama koje, prema ocjenama, imaju biblijsko-teološke temelje, a ne emocionalne, te im to daje posebnost.

Pjesnik je kroz stihove molio, čekao, radovao se, nadao i doživio susret

Pjesnik je kroz stihove molio, čekao, radovao se, nadao i doživio susret

Piše: Josipa MilerKatolički tjednik

Knjiga U sjeni Isusovoj djelo je autora Antuna Badurine, koje je objavljeno 2023. u izdanju nakladničke tvrtke Josip Turčinović d.o.o.

Nešto više od stotinu stranica podijeljeno je na tri dijela, a svaki dio započinje prikladnom ilustracijom za što je zaslužna Irena Žužić.

Na samom početku nalazi se odjeljak Umjesto predgovora koji je napisao fra Bernardin Škunca, a koji je poseban po tomu što se autoru obraća u prvom licu. „Mudri poeta, kršćanine!“, započeo je svoj tekst fra Bernardin ističući odmah kako se ovako „osebujno štivo, književno na visini, rijetko može naći u našem katoličkom krugu“. Stihove je čitao kao ispovijesti o odrastanju kršćanske duše te priznao radost koju je izazvala snaga autorova pera.

Pjesme su zatim podijeljene u tri poglavlja: Biljezi traganja, Galilejskim stazama i Krvavim stopama, križni put – poema. 

Pjesme i molitve

U prvom odjeljku Badurina piše „prijatelju Isusu“ i „Sinu Čovječjemu“. Bilježi ove stihove početkom 1970-ih, ali se mogu pronaći i pjesme pisane 2020.

U dva poglavlja gotovo ih je 50, a među njima se nalazi i pjesma po kojoj je zbirka i naslovljena U sjeni Isusovoj.

„Kad me smetu navike lijene/ a poglede zapute maglene mrene/ pa ne vidim kamo da se krene/ usmjerit ću misao put Isusove sjene“, stihovi su kojim pjesnik ohrabruje sebe i čitatelja, a s obzirom da je cijelo djelo tako obojano, može služiti kao duhovno poticajno štivo.

„Vrati čistoću mojoj misli“, moli pjesnik koji želi ići za Učiteljem. Svjestan je da Njegovu dobrotu ne može zaobići, sluti blizinu, sanja riječ „koja razgrće magle daljine i otvara razigrane blizine“ te ljubi Isusa priznajući: „Ti si mi bliži od mene sama i od najljepših sanja.“ „Dozvoli da ti budem bar do gležnja i da smijem ponekad u drhtavoj vjeri dirnuti okrajak Tvoga skuta“, moli Badurina, ali i Isusu daruje pjesmu koju naslovljuje Nezvana pjesma.

Pisao je i Sv. Marku evanđelistu, opjevao je uskraćene blizine, nasmijana Krista, svadbu u Kani, pronađenu ovcu, ali je kroz stihove i čekao, radovao se, nadao i doživio susret.

Treće poglavlje je Križni put – poema, koje se sastoji od 14 dijelova, odnosno predstavlja 14 postaja križnoga puta.

Kraj knjige posvećen je pogovorima koje su napisali Anton Šunjić i Mario Udina.

A sad kad se nadvi suton života

preko moga plota

i bliži se tama

zazivam Tvoje presveto lice

i molim nice

ne ostavi me sama

(Ne ostavi me sama)

Za dušu čitatelja

Pjesme u ovoj zbirci dotaknut će svaku dušu, a čitatelja će potaknuti na pitanje što znači biti duhovno prisutan. Pokazat će također kako umjetnost, u ovom slučaju poezija, riječ, može postati poveznicom između Boga i čovjeka.

Badurina predstavlja svoj odnos s Kristom, darujući čitateljima osobni iskaz vjere, ali istodobno je oslonjen na bogatu teološku pozadinu.

Djelo je značajno, odnosno, prema ocjenama, „jedna je od ponajboljih duhovnih pjesama koje su se pojavile u nas posljednjih desetljeća i kao takva je zaista vrijedna pozornosti“, kako je zapisao Šuljić te će, prema riječima Udine, svijetu otkriti „prave životne vrijednosti i da ne živi čovjek samo o kruhu, nego o svakoj riječi koja izlazi iz Božjih usta“.

U sjeni Isusovoj preporuča se svima jer nas je „samozatajni fra Antun podario poezijom koja ima dušu i za dušu čitatelja“.

Franjevac i pjesnik

Fra Antun Badurina rođen je 16. siječnja 1947. na otoku Pagu. Član je Provincije franjevaca trećoredaca glagoljaša i hrvatski je pjesnik.

Autor je šest knjiga, a više njih je uredio. Radovi su mu prisutni u brojnim zbornicima, a pisao je i prikaze knjiga, recenzije, predgovore…

Upravitelj je samostana Sv. Franje Asiškog na Krku.