Stjepan Lice
Uto, 02. Svibanj 2017. 10:03
Među novijim izdanjima Kršćanske sadašnjosti je i naslov Želim ti sva blaga Božja autora Stjepana Licea
Piše: Lidija Pavlović-Grgić
Novo ostvarenje poznatog hrvatskog suvremenog pjesnika Stjepana Licea donosi 79 pjesama pisanih u njegovu prepoznatljivu religioznom i meditativnom duhu na tragu općeljudskih i humanističkih vrijednosti, na koje kroz svoje poetske kreacije nenametljivo poziva.
Smisao života
Napajajući svoje poetsko nadahnuće na evanđeoskim izvorima, Lice kroz svoju poeziju u prozi pod naslovom Želim ti sva blaga Božjana 168 stranicapropituje sebe i druge na duhovnim i vremenitim stazama.
„Ispituje nam savjest, vjeru i čovječnost, smješta je u vidokrug svetog i nebeskog – evanđeoskog obzora“, ističu iz Kršćanske sadašnjosti dodajući kako Liceova zbirka poezije posve skromno, ali s dubokim povjerenjem, govori kako je smisao čovjekova života da se pridoda bezmjernoj Božjoj dobroti.
„Govori o tome katkada s ganućem, katkada sa zanosom, katkada sa zebnjom, ali uvijek sa zahvalnošću. Pritom svjedoči da krhkost, unatoč svemu, obogaćuje čovjeka i njegove odnose, jer su u nju utkane snaga blagoslova i tajna zagrljaja, koji sve povezuju“, navode iz Kršćanske sadašnjosti, preporučujući ostvarenje autora koji je inače odavno prepoznat po ispovjednu tonu snažne liričnosti, duhovnoj proživljenosti i dubokoj meditativnosti.
O dobroti i svijetlu
Nalazimo te Liceove očekivane značajke i u pet ciklusa nove knjige koja započinje pjesmom I dogodit će se, svojevrsnim ohrabrenjem s porukom kako je sve u Bogu moguće ako čovjek povjeruje.
Prvi ciklus Ususret čudesnosti donosi stihove o savršenosti stvorenoga koje poziva na srodnost u dobru (Zrak koji dišemo), preobraziteljskoj snazi molitve od koje srce raste (Kad moliš), životnom putovanju hranjenom često plodovima bez okusa (Čudni prolaznici), ali i takve u kojima sebe i druge pita Kakav si ti čovjek?.
I u drugom ciklusu Položi ruke Lice čitatelju progovara prisno, kao dugogodišnjem prijatelju, nudeći savjete o dobroti i svjetlu (Nemoj ugasiti svoje srce, Neka ti Gospodin blagoslovi oči, Svojim osmijehom ohrabruj svijet…), a u trećem poglavlju Budi volja tvoja pjesnik ruke podiže k Nebu obraćajući se Bogu sa željom da bude bolji čovjek (Nauči nas, Bože, živjeti srcem), zahvalom za njegova divna djela te sigurnost koju Njegova volja nudi.
Veličina i ljubav Djeteta
U središtu ciklusa Samo ljubav je veličina i ljubav Djeteta koje se rodilo kako bi čovjeka spasilo od tame i smrti – Lice ga prati od Betlehema do križa, ali i na putu koji vodi od Uskrsnuća dalje.
U završnom ciklusu Neka lete,gotovo šimićevski, pjesnik izriče upozorenje bratu čovjeku: „Nemoj odgađati trenutak kada će zasjati plamen tvoje duše.“ Hrabri ga i dok korača prema vječnosti (Na mostu), uči i ga i „kako okopati srce“, a na kraju se za njega moli stihovima pjesme po kojoj je nazvao svoju zbirku.
Ona će zasigurno zbog pjesničke svježine i snage izrečenog pronaći put do brojnih tražitelja oaza duhovnosti koje krijepe i pokazuju pravac u bespućima svijeta.
Stjepan Lice rođen je 1954. u Zagrebu gdje je diplomirao na Pravnom fakultetu i veći dio radnog vijeka radi u visokom školstvu. Oženjen je i otac je troje djece. Objavio je 40-ak knjiga meditativne proze, lirike, te priča za djecu i odrasle, a u nakladi Kršćanske sadašnjosti do sada mu je objelodanjeno 15 knjiga.