Sub, 23. Studeni 2019. 09:11
Knjiga Život iz punine vjere, s podnaslovom Teologija kršćanskih staleža u Hansa Ursa von Balthasara, koju potpisuje slovenski teolog Anton Štrukelj, donosi iscrpan, pregledan i jasan prikaz cjelokupne teologije staleža Hansa Ursa von Balthasara.
Piše: Tina Matić Ilić
Hrvatsko izdanje knjige Život iz punine vjere objavila je 2017. nakladna kuća iz Zagreba Kršćanska sadašnjost. Izvorno je napisana na njemačkom jeziku, a na hrvatski ga je preveo Ivan Ivanda. Recenzenti ovog djela ispisanog na 450 stranica su dr. sc. Edvard Punda i dr. sc. Ivica Raguž, a predgovor je napisao sam Hans Urs von Baltasar.
Staleži zvuče neprihvatljivo
Dr. Raguž u predgovoru hrvatskom izdanju podsjeća na to kako je Hans Urs von Balthasar objavio svoju knjigu Kršćanski stalež 1977. te da je ona u većine teologa izazvala pravu nevjericu i zbunjenost. Dodao je kako je bila za mnoge teologe ondašnjega vremena potvrda da je Balthasar konzervativan teolog, protivan modernoj teologiji koja se nadahnjuje Drugim vatikanskim koncilom. Knjiga je brzo pala u zaborav.
Raguž objašnjava kako za današnjeg čovjeka „stalež“ kao pojam zvuči neprihvatljivo jer izriče nešto stabilno, trajno, nešto što čovjeka određuje cijeloga života, stoga se „stalež“ doživljava protivno poimanju slobode modernoga čovjeka koji svoju slobodu ne želi ostvarivati na taj način; ne želi je „skučiti“ na tri staleža: svećenički, redovnički i laički (bračni) stalež.
Ipak, hrvatsko govorno područje, zahvaljujući autoru Štrukelju i njegovoj izvrsnoj studiji, dobilo je bolji prikaz Balthasarove teologije staleža.
Dobro rastumačiti
O ovoj temi, od koje mnogi zaziru, teolog Anton Štrukelj piše kroz šest poglavlja. Treba napomenuti kako ona nisu cjeline, nego su sastavljena od tematskih sastavnica – naslova, koje to poglavlje dodatno pojašnjavaju.
Tako autor govori o teologiji kršćanskih staleža u životu i djelu švicarskog teologa Hansa Ursa von Balthasara, teološkim temeljima kršćanskih staleža, kršćanskim staležima općenito, pozivu i kršćanskom staležu, pojedinim kršćanskim staležima te realno simboličkim likovima koji su pri tome likovi iz Isusova života.
Štrukelj to ne čini na način da degradira pojedini stalež, nego nastoji protumačiti njegovu ulogu i važnost koja nije ništa veća, niti manja od drugog.
U središtu je ljubav
Iako je von Balthasarova teologija zasnovana na pojmu staleža kojeg mnogi izbjegavaju i ne prihvaćaju, treba naglasiti kako upravo teologija staleža uvodi u središte njegove teologije koja je zapravo ljubav.
„Na pojedina pitanja teologije i kršćanske prakse može se smisleno odgovoriti samo s pogledom na cjelinu. Jer, samo nam promatranje lika objave, utjelovljenoga, raspetoga i uskrsloga Gospodina, daruje život iz punine vjere. U takvom nam gledanju i njegovu dosljednom ostvarivanju želi pomoći teologija kršćanskih staleža u Hansa Ursa von Balthasara. I u ovom području njegova mišljenja zasvjetljuje slava trojedinoga Boga, a kršćansko se pokazuje kao ono što je nedostižno najveće (id quod maius cogitari nequi). Jer, samo je ljubav vjerodostojna“, piše autor Štrukelj.
Čitatelji ovog djela mogu upoznati mnoge središnje teme golemoga teološkog opusa švicarskoga teologa kao što su trinitarna teologija, kristologija, mariologija, ekleziologija.