Svaki dan s Marijom


Djelo je dragocjena zbirka pobožnosti Blaženoj Djevici Mariji koja će vjernicima pomoći u upoznavanju i razumijevanju Gospe kako bi što vjernije nasljedovali njezine krjeposti i razvijali sinovsku ljubav prema njoj.

Svaki će vjernik, bez obzira na dob, u ovoj zbirci pronaći molitvu za sebe

Svaki će vjernik, bez obzira na dob, u ovoj zbirci pronaći molitvu za sebe

Piše: Josipa MilerKatolički tjednik

Knjigu Veliki molitvenik Blaženoj Djevici Mariji objavila je u svibnju 2024. nakladnička kuća Verbum. Za prijevod, s obzirom na to da je građa prikupljana godinama i na raznim jezicima svijeta, zaslužan je p. Miljenko Sušac, misionar monfortanac, koji je ovo djelo i priredio.

Zbirka o najraširenijoj i najvažnijoj pobožnosti u Katoličkoj Crkvi – prema Djevici Mariji, sastoji se od 508 stranica koje su podijeljene na tri dijela: pobožnost Blaženoj Djevici Mariji u Kristovim otajstvima, u liturgijskoj godini za sve njezine svetkovine, blagdane i spomendane te u tradiciji Crkve.

Prethodno je priložen Predgovor priređivača i tekst o nauku Crkve o štovanju Gospe u pučkoj pobožnosti i Isusovim otajstvima.

Marija i Krist

U prvom dijelu i na prvom mjestu je krunica – sažetak cijeloga evanđelja, jedna od najvažnijih katoličkih molitava. Tu je moguće pronaći klasičnu molitvu krunice i onu po uputama i razmatranjima Sv. Ljudevita Montfortskog.

Nadalje su obrađene različite pobožnosti, poput one o bezgrješnom začeću BDM, unutar kojih je moguće pronaći devetnicu, litanije i molitve Bezgrješnoj. S obzirom na to da u ovoj svetkovini „Crkva u Mariji promatra znak Božjega izbora po kome je ona prva otkupljena te Božju pobjedu nad zlom i grijehom i nadolazak novih vremena“, kako je priređivač u uvodu zapisao, vjernici će naučiti ljubiti Gospu, a ona će postati kraljica njihovih srdaca. Ova razmatranja su iz djela Sv. Maksimilijana Kolbea.

Pobožnost Mariji, prema ovoj zbirci, moguće je iskazati i u otajstvu utjelovljenja Sina Božjega, a zatim i u otajstvu Njegova rođenja. Uz devetnicu i litanije, dodane su i molitve Sv. Katarine Sijenske, Sv. Terezije od Djeteta Isusa, Sv. Ildefonsa iz Toleda i drugih.  

S obzirom na Marijino sudjelovanje u otajstvu čovjekova otkupljenja, dio je posvećen i pobožnosti Gospi Žalosnoj, a slijedi ga Majčin čas, ukazanje Uskrsloga Mariji i njegov pozdrav te Kraljice neba, raduj se koji se nalaze u pobožnosti Mariji u otajstvu Isusova uskrsnuća.

Moguće je pronaći i pobožnost Mariji, zaručnici Duha Svetoga, te Velikoj Gospi.

„Blagoslovljena među svim ženama nije suvišna i upravo po njoj i mi imamo mjesto u izmirenju s Bogom. Treba nam posrednik kod samoga velikog posrednika Isusa i nitko nam više od Marije neće biti korisniji“ (str. 207)

Za svaku prigodu

Nadalje, ovaj veliki molitvenik donosi 18 pobožnosti o Gospinim svetkovinama, blagdanima i spomendanima. Tekstovi su obogaćeni različitim djelima i razmatranjima svetih ljudi koji su, među ostalim, perom zabilježili svoju ljubav prema Majci. Tako je, primjerice, devetnica Bezgrješnoj prevedena iz Manuale di Filotea koji je napisao svećenik Giuseppe Riva, penitencijar iz Milana krajem 19. stoljeća.

U knjizi se nalazi i dio Svetci o pobožnosti Mariji, a izrazito korisno vjernicima može biti razmatranje Zdravomarije unutar kojeg se obrazlaže i otajstvena narav anđeoskog pozdrava Zdravo, Marijo.

Zbirka je vrlo vrijedna jer će svatko, bez obzira na dob, pronaći molitvu za sebe. Bilo da je riječ o kratkoj molitvi, devetnici, litanijama ili, pak, molitvi Mariji za svaki dan u tjednu, molitvenik će pomoći u vježbanju duhovne ustrajnosti. „Svakome će vjerniku pomoći da se otvori obilju milosnih Božjih darova te će osnažiti sigurnost i pouzdanje u zagovor i zaštitu nebeske Majke“, kako je zapisao nakladnik, te se stoga toplo preporučuje.