Teologijom do istinske ljubavi


Djelo nudi dubok i promišljen uvid u temeljne aspekte vjere, Crkve i obitelji kroz duhovnu i teološku prizmu, a autor iz svog osobnog iskustva prenosi Božju ljubav čitateljima pokazujući im kako se teološki koncepti mogu povezati sa stvarnošću.

Djelo poziva na osobnu refleksiju i dublje razumijevanje vjere

Djelo poziva na osobnu refleksiju i dublje razumijevanje vjere

Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik

Knjiga Put vjernosti ili različito ruho iste ljubavi, autora Antona Tamaruta, u izdanju Kršćanske sadašnjosti i Kršćanskog kulturnog centra, tiskana je u kolovozu 2023. Sastoji se od pet dijelova u kojima autor razmišlja o vjernosti koja može voditi do sigurnosti, ljubavi koja smjera ka radosti, dijaloga kao puta do istine, razmišljanja koje vodi do pobožnosti te sjećanja kao staze do zahvalnosti.

Teologija u stvarnosti

Put vjernosti, kako je zapisao sam autor, „zbirka je koja skromno želi posvjedočiti o tome kako je o jedincatom otajstvu Božje ljubavi moguće govoriti u različitim teološkim i duhovnim vrstama i oblicima, kroz prigodan teološki osvrt, prikaz i analizu, kroz dijalog i razgovor, razmišljanje i samopromatranje“.

„Smisao svoga života kao da pretpostavljam, kao da sam ga već davno otkrio. Ili je on možda pronašao mene. Sklon sam vjerovati u ovo drugo“

Započinje tako razmišljanjem o slici Crkve, što je zapravo slika puta jer je Crkva narod Božji na putu. Analizira put kao metafizičku i duhovnu veličinu, Isusov put s učenicima te kako je prožet putem Crkve, a progovara i o sinodalnom putu te njegovoj svrsi.

Nadalje, odgovara na pitanja „Čemu služi strah?“ i „U čemu naći sigurnost?“, a piše i o prevlasti sekularne eshatologije te strahu i sigurnosti u svjetlu evanđelja.

Tamarut je sagledao i čitateljima predočio zašto naravnu ženidbu u odnosu prema sakramentalnoj treba promatrati kao prirodni, naravni temelj, a sukladno pobudnici Amoris laetitia. Pozornost je posvetio i važnoj temi obitelji između stvarnosti života i očekivanja Crkve progovarajući prvobitno o dostojanstvu i poslanju obitelji, ali i o tome kako Crkva može pomoći obitelji.

U svojoj knjizi donio je zatim četiri intervjua koja je dao hrvatskim tiskanim medijima, a u kojima je govorio o Božiću i Uskrsu, dijalogu, suradnji i suodgovornosti te o Crkvi s obiteljskim licem.

Uz to, Tamarut razmišlja i o radosti kršćanske poruke, odnosno o kvaliteti svakog kršćanina – suradnika u Božjem djelu.

Zajedništvo i ljubav

Iako je u knjizi riječ o istom Otajstvu, autor piše kako je govor o njemu odjeven u različito ruho, a kako je „bitna istina“. Premda je djelo bogato teološkim uvodima, jednostavnim jezikom pristupa svakom čitatelju i poziva ga, kako na osobnu refleksiju, tako i na dublje razumijevanje vjere. Stoga se toplo preporuča svima koji žele ostati na putu vjere jer potiče na zajedništvo i ljubav – temelje svakog istinskog duhovnog puta.

O autoru

Vlč. Anton Tamarut rođen je 29. kolovoza 1960. u Novalji na otoku Pagu. U rodnom mjestu zaređen je za svećenika 31. ožujka 1986. po rukama svoga strica mons. Antona Tamaruta, tadašnjeg šibenskog biskupa, a kasnije riječkoga nadbiskupa. Magisterij i doktorat stekao je iz područja dogmatske teologije na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Obnašao je različite službe u pastoralu i na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Član je uredništva Bogoslovske smotre i znanstvenog vijeća Riječkog teološkog časopisa. Objavio je ili uredio nekoliko knjiga, a autor je i četiriju zbirki pjesama. Zajedno s vjernicima laicima osnovao je 2009. Kršćanski kulturni centar.

Svećenik je Krčke biskupije i redoviti profesor u trajnom zvanju na zagrebačkom KBF-u.