Ned, 19. Siječanj 2025. 13:55
Djelo nudi dubok i promišljen uvid u temeljne aspekte vjere, Crkve i obitelji kroz duhovnu i teološku prizmu, a autor iz svog osobnog iskustva prenosi Božju ljubav čitateljima pokazujući im kako se teološki koncepti mogu povezati sa stvarnošću.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Knjiga Put vjernosti ili različito ruho iste ljubavi, autora Antona Tamaruta, u izdanju Kršćanske sadašnjosti i Kršćanskog kulturnog centra, tiskana je u kolovozu 2023. Sastoji se od pet dijelova u kojima autor razmišlja o vjernosti koja može voditi do sigurnosti, ljubavi koja smjera ka radosti, dijaloga kao puta do istine, razmišljanja koje vodi do pobožnosti te sjećanja kao staze do zahvalnosti.
Put vjernosti, kako je zapisao sam autor, „zbirka je koja skromno želi posvjedočiti o tome kako je o jedincatom otajstvu Božje ljubavi moguće govoriti u različitim teološkim i duhovnim vrstama i oblicima, kroz prigodan teološki osvrt, prikaz i analizu, kroz dijalog i razgovor, razmišljanje i samopromatranje“.
„Smisao svoga života kao da pretpostavljam, kao da sam ga već davno otkrio. Ili je on možda pronašao mene. Sklon sam vjerovati u ovo drugo“
Započinje tako razmišljanjem o slici Crkve, što je zapravo slika puta jer je Crkva narod Božji na putu. Analizira put kao metafizičku i duhovnu veličinu, Isusov put s učenicima te kako je prožet putem Crkve, a progovara i o sinodalnom putu te njegovoj svrsi.
Nadalje, odgovara na pitanja „Čemu služi strah?“ i „U čemu naći sigurnost?“, a piše i o prevlasti sekularne eshatologije te strahu i sigurnosti u svjetlu evanđelja.
Tamarut je sagledao i čitateljima predočio zašto naravnu ženidbu u odnosu prema sakramentalnoj treba promatrati kao prirodni, naravni temelj, a sukladno pobudnici Amoris laetitia. Pozornost je posvetio i važnoj temi obitelji između stvarnosti života i očekivanja Crkve progovarajući prvobitno o dostojanstvu i poslanju obitelji, ali i o tome kako Crkva može pomoći obitelji.
U svojoj knjizi donio je zatim četiri intervjua koja je dao hrvatskim tiskanim medijima, a u kojima je govorio o Božiću i Uskrsu, dijalogu, suradnji i suodgovornosti te o Crkvi s obiteljskim licem.
Uz to, Tamarut razmišlja i o radosti kršćanske poruke, odnosno o kvaliteti svakog kršćanina – suradnika u Božjem djelu.
Iako je u knjizi riječ o istom Otajstvu, autor piše kako je govor o njemu odjeven u različito ruho, a kako je „bitna istina“. Premda je djelo bogato teološkim uvodima, jednostavnim jezikom pristupa svakom čitatelju i poziva ga, kako na osobnu refleksiju, tako i na dublje razumijevanje vjere. Stoga se toplo preporuča svima koji žele ostati na putu vjere jer potiče na zajedništvo i ljubav – temelje svakog istinskog duhovnog puta.
Vlč. Anton Tamarut rođen je 29. kolovoza 1960. u Novalji na otoku Pagu. U rodnom mjestu zaređen je za svećenika 31. ožujka 1986. po rukama svoga strica mons. Antona Tamaruta, tadašnjeg šibenskog biskupa, a kasnije riječkoga nadbiskupa. Magisterij i doktorat stekao je iz područja dogmatske teologije na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Obnašao je različite službe u pastoralu i na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Član je uredništva Bogoslovske smotre i znanstvenog vijeća Riječkog teološkog časopisa. Objavio je ili uredio nekoliko knjiga, a autor je i četiriju zbirki pjesama. Zajedno s vjernicima laicima osnovao je 2009. Kršćanski kulturni centar.
Svećenik je Krčke biskupije i redoviti profesor u trajnom zvanju na zagrebačkom KBF-u.