Sub, 15. Veljača 2025. 17:02
Knjiga nudi razmatranje vjere kao temelja za postizanje unutarnjeg mira i kvalitete života jer čitatelja vodi kroz različite vjerske prakse i uloge u svakodnevnom životu, pokazujući kako vjera može biti snažan alat za poboljšanje životnih navika.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Djelo Praksa vjere za kvalitetan život. Živjeti dobro u svjetlu vjere čiji je autor Nikola Vranješ, tiskano je u studenom 2023. u izdanju Kršćanske sadašnjosti. Priručnik je objavljen na 169 stranica, a recenzenti su dr. Aleksandra Golubović i dr. Jadranka Garmaz.
Knjiga je podijeljena na tri dijela, a mogu se pronaći i skraćenice, kazalo imena te izvadci iz osvrta recenzenata.
Kako bi razjasnio poveznicu između kršćanske vjere i teme kvalitete života, Vranješ započinje terminološkim pojašnjenjima. Piše tako o kvaliteti života gledajući s filozofsko-kulturalne razine te iz kršćanske perspektive, a povezuje pastoral i kvalitetan život ističući kako se u pastoralu „uvijek i sve ne treba mijenjati“, ali kako se „sudionici i subjekti pastoralnih aktivnosti nikada ne bi smjeli miriti s nastojanjem nepromjenjivog utvrđivanja onih elemenata djelovanja koje je s vremenom nužno mijenjati i prilagođavati“.
U govoru o aktualnim teološko-pastoralnim naglascima u promicanju kvalitetnog života, na prvo mjesto stavlja kontekst teološko-pastoralnog sagledavanja značenja crkvenog zajedništva pod prizmom kvalitete života jer je „to zajedništvo temeljno uporište“. Ističe kako u prvom redu živjeti kvalitetno znači živjeti i djelovati zajedno, a zatim promišlja o kvalitetnom životu iz kršćanske perspektive, temi koju nije moguće obraditi bez ukazivanja na molitvenu i liturgijsku odrednicu „koja u sakramentalnoj dinamici dosiže vrhunac“.
Istražuje potom kvalitetu života u odnosu na karitativno i volontersko služenje uz pomoć koga vjernik upotpunjuje svoj život, ali i djelovanje same zajednice.
Autor ispituje i izazove stvarnosti u vjerskom životu. Piše tako o teološko-pastoralnom razumijevanju zdravlja, kako je ono povezano sa spasenjem, kako se može kvalitetno živjeti unatoč patnji, bolesti i smrti te kako nesigurnosti i krize uklopiti u viziju kvalitetna života. Dotiče se također dinamizma rada i slobodnog vremena, kvalitetna odnosa s prirodom i planetom te kvalitetna življenja uz sudjelovanje u umjetničkoj ljepoti.
Praksa vjere za kvalitetan život koristan je priručnik koji može biti na pomoć za jačanje osobnih vrijednosti i unaprjeđenje međuljudskih odnosa, to jest života uopće.
Namijenjen je svima koji žele kroz vjernički pristup unaprijediti svoj život, odnosno prepoznati važnost vjere kao temeljne snage koja oblikuje čovjekov pogled na svijet i kontakt s njim.
„Vidljivo je da se autor dobro upoznao s temom kvalitetna života i kvalitetna življenja na općenitoj razini, a osobito s obzirom na interpretacije koje se tiču kršćanske religije i pastorala“, kako je u recenziji zapisala dr. Golubović, te je djelo, prema njezinoj ocjeni, „iskorak u promišljanjima teološko-pastoralnih težnji“, a u njemu je „postignuta optimalna ravnoteža između teorije i prakse“.
Ona je prema dr. Garmaz, „dobrodošlo štivo svakom čovjeku, bilo vjerniku bilo nevjerniku“ jer „svatko traga za srećom i u dubini duše želi ići putem dobrog i kvalitetnog života“. Djelo se stoga preporuča kao nadahnuće za svakog pojedinca koji želi postići sklad i smislenost života.
Dr. vlč. Nikola Vranješ rođen je 20. kolovoza 1976. u Korenici, općina Plitvička Jezera. Maturirao je 1996., a 2002. završio teologiju u Rijeci. Za svećenika je zaređen 2003. Poslijediplomski studij i magisterij iz pastoralne teologije završio je u Rimu 2005., gdje je i doktorirao 2008.
Objavio je brojne znanstvene radove i knjige te redovito sudjeluje na domaćim i međunarodnim znanstvenim skupovima.
Izvanredni je profesor na Katedri pastoralne teologije zagrebačkog KBF-a.