Uto, 10. Listopad 2023. 09:12
Knjiga predstavlja meditaciju o Duhu Svetomu i budi čežnju za produbljivanjem zajedništva s Bogom. Istodobno nudi mnogo sadržaja za razmišljanje, a može produbiti i teološko promišljanje.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Čuješ li šum vjetra? djelo je karmelićanina Wilfrida Stinissena, izvorno objavljeno na švedskom jeziku 1989. Urednik je Marko Zefić, a za prijevod sa švedskog zaslužan je mons. Stjepan Željko Biletić. Knjiga je objavljena 2023. u Zagrebu, u izdanju Naklade Sv. Antuna.
Sastoji se od dvaju dijelova koji na 167 stranica govore o Duhu i čovjeku te o Duhu i Crkvi.
Predati se Duhu
Prvi dio, naslovljen Duh i ti, sadrži osam poglavlja koja razmatraju Duha ljubavi, istine, tješitelja, životvorca, … Duh – Božja je i tvoja snaga, kako piše Stinissen. On je „ona snaga koja Boga tjera na stvaranje, na objavljivanje, na utjelovljenje (…) on jest i ostaje Božja 'nutarnja snaga'“. Autor također ističe njegovu snagu da mijenja živote te kako čovjek ima istu etiku kao i Bog zato što mu je dao svoga Duha.„Zato kršćanska etika čini čovjeka slobodnim“, zapisao je autor.
U knjizi je moguće pročitati o važnosti zajednice, o ljubavi muškarca i žene čije zajedništvo ovisi o različitim vrstama ljubavi i njihovu međusobnom prožimanju. Također, može se razmatrati tvrdnja kako je ljubav osoba jer Duh Sveti je ljubav, a ljubav je Duh Sveti. On pomaže čovjeku spoznati istinu, a na tom putu ide preko grijeha jer čovjeka čini svjesnim njegovih grijeha. „Kad nam Duh pokazuje naš grijeh, onda je to djelo milosrđa (…) A shvaćamo li grijeh kao nedostatak povjerenja, onda smo već na putu prema ljubavi“, zapisano je u odjeljku Duh otkriva grijeh.
Nadalje, Wilfrid piše o odnosu grijeha i križa, o grijehu protiv Duha Svetoga, putu zahvalnosti te kako postati tješitelj jer „čovjek koji se da tješiti od Duha, postaje i sam tješitelj“. Autor posvješćuje i to kako je prava sloboda biti ovisan o Duhu. Govori i o ispovijedi, razlikovanju duhova, pozivanju na evanđelja te o „vježbanju novog života“. On se i pita: Zašto samo mali broj ljudi čuje šum vjetra? Jer, kako zaključuje na kraju prvog dijela: „Kad se predaš Duhu Svetomu, najveći se dio tvog života promijeni, također i tvoji osjećaji, uz pretpostavku da ih imaš.“
Crkva i jedinstvo
Drugi dio sadržajno je kraći, ali se bavi podjednako važnim temama Crkve kao koinonie, Duha jedinstva i ekumenizma te Duha Gospodnjeg koji ispunja svijet. Autor tu razmatra oba Vjerovanja, Duha kao suosnivača Crkve, kako Crkva objavljuje Trojstvo, piše o zajedništvu sakramenata i Duhu jedinstva. Objašnjava i kako Duh unaprjeđuje jedinstvo, u kontekstu ekumenizma te donosi četiri puta ekumenizma: institucionalni, svjetovni ili praktični, duhovni i teološki. Također govori o pomirbenoj razlici, problemu Filioque, a knjigu zaključuje tvrdnjom kako Duh djeluje u cijelom svemiru.
Završava pjesmom teologa Ericha Przywara koji moli: „Daj da budemo ljubav koja može sve, vjeruje sve, nada se u sve i očekuje sve.“
Ljubav kao najuzvišenija
Iako je cijela knjiga posvećena djelovanju Duha u životu vjernika, Stinissen u Predgovoru naglašava kako ona „ne govori o karizmatskim pokretima i nema nakanu informirati o govoru nepoznatim jezicima, proročanstvima ili o liječenju polaganjem ruku i molitvom“, nego pokušava poučiti o putu „uzvišenijem od drugih putova“, onomu što je temelj svih darova Duha, a to je Ljubav i „ne možemo ljubiti i biti ljubljeni bez Duha Svetoga“.
Zato se štivo preporuča svima jer „ljubavi nikad nije dovoljno“, kako je zapisao autor. Može biti duhovni poticaj u svakodnevnom promišljanju, ali i pomoći teolozima koji bi željeli dublje zaviriti u tajnu Duha.
O. Wilfrid, OCD, rođen je u Antwerpenu, u Belgiji, 1927. Sa 17 godina pridružio se Redu bosonogih karmelićana. Studirao je i doktorirao filozofiju na Sveučilištu Louvain u Belgiji. Predavao je filozofiju i psihologiju religije te predvodio duhovne vježbe diljem Skandinavije. Veći dio života proveo je u Švedskoj. Napisao je više od 25 knjiga koje su prevedene na brojne jezike.