Široki Brijeg

Natječaj za sudjelovanje na izložbi u čast 100. godina smrti fra Didaka Buntića


Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg objavili su natječaj za sudjelovanje na izložbi „Fra Didak Buntić“ povodom 100. obljetnice njegove smrti.

Organizator natječaja je Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg, a mogu se prijaviti svi akademski obrazovani umjetnici iz područja vizualnih umjetnosti, iz zemlje i inozemstva s djelima u svim likovnim tehnikama i medijima (slikarstvo, kiparstvo, crtež, grafika, instalacija, video, ambijente, novi mediji…). Svaki sudionik može prijaviti jedan rad.
Natječaj je i pozivnog karaktera te umjetnici koji budu pozvani izravno ulaze u konkurenciju za prvu nagradu.
Prijavljuje se elektroničkim putem, najkasnije do 9. listopada, a prijava mora sadržavati životopis.
 
Rad svakog umjetnika mora biti potpisan, obvezno naznačeno ime autora, adresa, naziv djela, godina nastanka, tehnika i dimenzije na radu i obrascu koji prilaže organizator.
Kvalitetne fotografije prijavljenog rada (kod prostornih radova potrebno je da radovi budu snimljeni iz najmanje tri kuta gledanja). Video uraci šalju se u mp4 formatu. Ako su datoteke velike, prijavitelji se mole da koriste jumbo mail, wetransfer ili slične servise za slanje velikih količina podataka.
Klasični radovi mogu biti opremljeni i neopremljeni. Neopremljene radove organizator izlaže kao takve.
Radovi se obavezno prijavljuju u digitalnom obliku na e-mail: franjevacka.galerija@gmail.com. Ocjenjivački sud može zatražiti dodatne informacije ili razgledavanje rada uživo.
 
Kada je riječ o dimenzijama, težini i formatu zapisa: dvodimenzionalna i trodimenzionalna djela nemaju ograničenja. Umjetničke instalacije ne smiju prelaziti dva kubna metra, a video uradci se šalju isključivo u mp4 formatu. Veličina datoteke i trajanje video uratka nisu ograničeni.
Natječaj je otvoren od 3. veljače do 9. listopada, te se naknadno pristigli radovi neće uzimati u razmatranje.
Odluka žirija bit će objavljena 28. listopada na službenoj stranici Franjevačkog muzeja i galerije Široki Brijeg.
Radove koje stručni žiri odabere za izlaganje potrebno je poslati najkasnije do 10. siječnja 2022. (uključujući i datum slanja poštanske pošiljke), ili ih osobno donijeti u Galeriju.
 
Otvorenje izložbe bit će upriličeno 3. veljače 2022. u Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg u 19 sati, a trajat će dva mjeseca – do 3. travnja 2022. Vraćanje radova autorima je 30 dana nakon zatvaranja izložbe.
Autori svoje radove mogu poslati poštom na adresu:
Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg
(za natječaj Fra Didak Buntić)
Stepinčeva 14
88 220 Široki Brijeg,
Bosna i Hercegovina


Žiri je sastavljen od triju istaknutih umjetnika iz područja vizualnih umjetnosti te od jednog povjesničara umjetnosti. Članovi žirija izvršiti će odabir radova za sudjelovanje na izložbi i izbor nagrađenog rada. Odluke žirija (odabrani radovi za izložbu i nagrada) su konačne.

Nagrada je samostalna izložba u 2022., te naslovnica na kalendaru u izdanju FMG-e za 2022.
 
Glede reprodukcijskih prava umjetnik dopušta Franjevačkom muzeju i galeriji Široki Brijeg pravo na kopiranje, objavljivanje rada u tiskanom i elektroničkom obliku u cilju promoviranja umjetnika i izložbe. Ovo dopuštenje/pravo nema zemljopisni ili vremenski rok.
Također, Franjevački muzej i galerija Široki Brijeg će publicirati: katalog u boji s reproduciranim radom svakog sudionika, plakat izložbe, pozivnicu, certifikat/ potvrdu o sudjelovanju za svakog autora.
 
Nakon završetka izložbe pobjednički rad postaje vlasništvo Franjevačkog muzeja i galerije Široki Brijeg, te isti ne odgovaraju za oštećenja na radovima nastalih prilikom transporta.

Obrasce prijave za natječaj možete preuzeti ovdje.

Fra Didak Buntić (1871. – 1922.)
Fra Didak je rođen 9. listopada 1871., te je po krštenju dobio ime Franjo, a u legendu je ušao kao fra Didak Buntić, dobrotvor Hercegovine, graditelj širokobriješke bazilike, ravnatelj Franjevačke klasične gimnazije na Širokom Brijegu, borac protiv nepismenosti, skrbnik za talentirane hercegovačke srednjoškolce i studente, spasitelj hercegovačke sirotinje, hrvatski rodoljub i domoljub, karizmatični preporoditelj, narodni zastupnik i provincijal.
Ukratko, bio je vjerski i politički vođa hrvatskog naroda u Hercegovini prvih desetljeća 20. stoljeća. Što god je činio, postalo je jedinstveno i utisnulo se u pamćenje zahvalnog mu naroda. Tako njegovo srce nije prestalo kucati, jer ono kuca u tisućama spašene sirotinje i njihovih nasljednika.

J.P., KT