Arheolozi otkrili starokršćansku crkvu u Armeniji


Arheolozi su nedavno u Armeniji otkrili jednu od najstarijih kršćanskih crkava na svijetu, što je otkriće koje baca novo svjetlo na ranu povijest kršćanstva u ovoj regiji.

Izvanredno otkriće, koje je Sveučilište u Münsteru objavilo 11. listopada, otkriva ostatke crkve iz 4. stoljeća za koju se sada vjeruje da je najstarija kršćanska crkva ikada pronađena u Armeniji.

Kako je objasnio Fox News, iskopavanje je obavljeno na drevnom mjestu Artaxata, smještenom u ravnici Ararat. Arheolozi sa Sveučilišta u Münsteru, u suradnji s Nacionalnom akademijom znanosti Armenije, rade na tom mjestu od 2018. Međutim, tek su nedavno otkopani ostatci ove značajne kršćanske građevine.

Drevna crkva ima prepoznatljiv osmerokutni dizajn s križnim proširenjima – tipičnim arhitektonskim obilježjem ranokršćanskih memorijalnih građevina. Dijelovi crkve istraženi su geofizičkim metodama, a tim je otkrio drvene platforme koje su radiokarbonski datirane u sredinu 4. stoljeća. Ovo smješta strukturu u vrlo formativne godine kršćanske liturgije i teologije, čineći ju vrijednim dijelom rane kršćanske povijesti.

Zdanje, približno 30 m u promjeru, imalo je pod od žbuke i terra cotta pločica, što ukazuje na to da je građena s velikom pažnjom i majstorstvom. Otkriće uvezenih mramornih fragmenata iz Sredozemlja sugerira kako je ova rana crkva bila raskošno ukrašena, što naglašava njezinu važnost u ranoj kršćanskoj zajednici.

Inače, Armenija ima posebno mjesto u kršćanskoj povijesti kao prva država koja je prihvatila kršćanstvo kao svoju službenu religiju. Prema legendi, Grgur Prosvjetitelj obratio je kralja Tiridata III. na kršćanstvo 301., čime je Armenija postala prva kršćanska nacija. Ovo otkriće u Artaxati, nekoć glavnom gradu Kraljevstva Armenije, potvrđuje rano prihvaćanje kršćanstva u regiji i njegovu ulogu u razvoju kršćanskog bogoslužja.

Blizina nalazišta srednjovjekovnom samostanu Khor Virap, svetom mjestu za Armence, dodatno povezuje arheološki nalaz s dubokim kršćanskim nasljeđem zemlje. Ovo najnovije otkriće, ne samo da obogaćuje razumijevanje rane kršćanske povijesti Armenije, nego također iznosi na vidjelo ljepotu i složenost razvoja vjere u jednom od njezinih najranijih uporišta.

J.P., KT