Olupina broda posljednjeg engleskog katoličkog monarha


Locirana je olupina broda HMS Gloucester koji je potonuo 1682. dok je na njemu bio engleski prestolonasljednik James Stuart, vojvoda od Yorka.

Do otkrića su došli Julian i Lincoln Barnwell koji su sa svojim pokojnim ocem i dvojicom prijatelja istraživali četiri godine. Sada povjesničari pozdravljaju značaj otkrića koje poistovjećuju s podizanjem zastave vodećeg broda kralja Henrika VIII. Mary Rose.

Olupina je prvi put otkrivena 2007., ali je potvrđeno da je riječ o Gloucesteru tek 2012. CBS napominje kako je objava otkrića broda trajala toliko dugo jer je bio u postupku zaštite kao povijesno mjesto. Zbog ovih zaštita nije objavljena točna lokacija brodoloma.

Barnwellovi su rekli kako su prvotno identificirali brod na temelju topa koga su pronašli kako viri iz pijeska. Iako im je on ulijevao nadu da su na pravom putu, priznali su kako bi to ipak mogao biti jedan od mnogih brodoloma zabilježenih u regiji. Tek kada su identificirali brodsko zvono 2012., bili su sigurni da su pronašli Gloucester.

Prema povijesti broda, Gloucester je prevozio vojvodu od Yorka u Portsmouth da bi poslovao sa škotskim Parlamentom i pokupio svoju trudnu ženu kako bi se mogla poroditi u Engleskoj. Međutim, brod nikada nije stigao do luke jer ga je olujni vjetar odnio na pješčanu sprud te se nasukao oko 28 milja od obale.

Vojvoda od Yorka općenito se smatra odgovornim za tragediju koja je uslijedila. Odgodio je svoju evakuaciju kako bi se svađao s kapetanom broda, a kada je ipak započeo evakuaciju, proveo je ključno vrijeme obračunavajući svoje dragocjenosti, pse i svećenike prije nego što je krenuo na čamac za spašavanje. To je značajno jer su zakoni tog vremena nalagali da nijedan putnik ili član posade ne može napustiti brod prije člana kraljevske obitelji.

Procjenjuje se kako je između 130 i 250 osoba umrlo na Gloucesteru, djelomično zbog vojvodina oklijevanja i kraljevskog protokola. Bilo kako bilo, James nije preuzeo odgovornost za smrt i dao je kapetana Jamesa Ayresa izvesti pred vojni sud i zatvoriti ga.

James Stuart postao je engleski kralj James II. i vladao je kao posljednji katolički kralj nacije prije nego je svrgnut u revoluciji 1688. Da je vojvoda od Yorka umro, prijestolje bi pripalo nezakonitom kralju Charlesu II., sinu Jamesa Scotta, a to je pak moglo započeti žestoki rat oko prava nasljeđivanja u Engleskoj.

Od otkrića Gloucestera tim je izvukao mnoge artefakte iz potopljena broda uključujući cipele, odjeću, neotvorene boce vina, navigacijsku opremu i osobne stvari. Još nisu otkrili nikakve ljudske ostatke, ali kažu kako bi željeli ispričati priče o brojnim neidentificiranim osobama koje su izgubile živote u tragičnim događajima.

Trenutačno se ne planira podizati Gloucester iz mora, ali će se održati izložba usredotočena na artefakte koje je tim pronašao. Pod nazivom Posljednje putovanje Gloucesterom: Norfolk's Royal Shipwreck 1682., izložba će biti upriličena u Muzeju dvorca u Norwichu u proljeće 2023.

J.P., KT