Predsjednik Microsofta predstavit će „AI-poboljšano iskustvo“ Bazilike Sv. Petra


Predsjednik "Microsofta" Brad Smith predstavit će projekt poboljšan umjetnom inteligencijom koji se fokusira na Baziliku Sv. Petra, tijekom tiskovne konferencije u Vatikanu 11. studenog.

Ova inicijativa, nazvana Bazilika Sv. Petra: AI-poboljšano iskustvo, predstavlja suradnju između Microsofta i Fabric of Saint Peter – organizacije odgovorne za očuvanje i održavanje Bazilike Sv. Petra.

Važno čvorište
Od kada je Smith 2019. pokrenuo Microsoftov program AI for Cultural Heritage, tehnološka tvrtka radila je na brojnim projektima koji su pružili digitalno obogaćene načine za istraživanje umjetnosti, arhitekture i povijesnih lokaliteta pomoću umjetne inteligencije.

Microsoft je razvijao projekt Ancient Olympia u Grčkoj, koji je koristio AI za digitalnu rekonstrukciju rodnog mjesta Olimpijskih igara, nudeći imerzivno istraživanje ruševina.

Slično tome, Microsoft je surađivao s tvrtkom Iconem na stvaranju digitalnih modela Mont-Saint-Michela u Francuskoj koristeći AI i 3D modeliranje za prikazivanje složenih detalja ovog tisućljetnog katoličkog hodočasničkog mjesta.

I druge tvrtke su pružile virtualna iskustva povijesno značajnih crkava u prethodnim godinama, uključujući 3D imerzivnu izložbu Crkve Svetog Groba pod nazivom Tomb of Christ u muzeju National Geographic u Washingtonu, D.C, donosi ncregister.com.

Izvršni direktor Microsofta Satya Nadella govorio je u Rimu 23. listopada nakon što je tvrtka najavila ulaganje od 4,3 milijarde eura u Italiji tijekom sljedeće dvije godine, kako bi proširila svoju infrastrukturu za hibridne cloud podatkovne centre i umjetnu inteligenciju, što će talijansku cloud regiju učiniti jednim od najvećih Microsoftovih podatkovnih centara u Europi i strateškim čvorištem za širenje AI inovacija u Sredozemlju.

Microsoft je također najavio suradnju s općinom Rim na razvoju Julije, AI virtualne asistentice koja će pomagati više od 35 milijuna posjetitelja koji se očekuju u talijanskoj prijestolnici tijekom Jubileja 2025.

Hodočasnici će moći postavljati pitanja Juliji, virtualnom vodiču po gradu, putem WhatsAppa o kulturnim naslijeđima, kao i tražiti preporuke za smještaj i restorane u kojima mogu uživati u tipičnoj rimskoj i talijanskoj kuhinji.

Vatikan i etika umjetne inteligencije
Projekt Bazilike Sv. Petra neće biti prvi put da Vatikan surađuje s Microsoftom na pitanjima umjetne inteligencije.

Godinama prije široko popularnog izdanja GPT-4 chatbot sustava, koji je razvio startup iz San Francisca OpenAI, Vatikan je već bio uvelike uključen u razgovor o etici umjetne inteligencije, organizirajući više rasprava na visokoj razini sa znanstvenicima i tehničkim rukovoditeljima o etici umjetne inteligencije od 2016.

U veljači 2020., Smith je sudjelovao na vatikanskom događaju pod nazivom renAIssance: For a Humanistic Artificial Intelligence, gdje je potpisao Vatikansku etičku izjavu o umjetnoj inteligenciji, Rome Call for AI Ethics, zajedno s izvršnim potpredsjednikom IBM-a Johnom Kellyjem III.

Od tada je papa Franjo primio u audijenciju i druge tehnološke lidere, uključujući izvršnog direktora Cisco Systemsa Chucka Robbinsa, koji je također potpisao Vatikansku etičku izjavu o umjetnoj inteligenciji, u travnju u Rimu.

Rome Call, dokument koji je izradila Papinska akademija za život, naglašava potrebu za etičkim korištenjem umjetne inteligencije u skladu s načelima transparentnosti, uključivosti, odgovornosti, nepristranosti, pouzdanosti, sigurnosti i privatnosti.

Papa je odabrao umjetnu inteligenciju kao temu svoje poruke za Svjetski dan mira 2024., u kojoj je preporučio globalnim liderima da usvoje međunarodni ugovor za reguliranje razvoja i uporabe umjetne inteligencije. Tako je postao prvi papa koji je govorio na summitu G7 u lipnju, kada je bio pozvan da progovori pred svjetskim liderima o etici umjetne inteligencije.

U srpnju je fra Paolo Benanti, član savjetodavnog tijela Ujedinjenih naroda za umjetnu inteligenciju i savjetnik pape Franje za etiku i tehnologiju, posjetio sjedište Microsofta u Washingtonu kako bi razgovarao sa Smithom.

U intervjuu za GeekWire nakon vatikanske konferencije o umjetnoj inteligenciji 2023., Smith je promišljao o tome kako prisutnost vjerskih lidera na tehnološkoj konferenciji „dodaje izuzetnu dimenziju razgovoru“. „Možete se zapitati jesu li ovo bili vjerski vođe na tehnološkom sastanku ili tehnološki vođe u vjerskom razgovoru; obje je istinito (…) To nas tjera na razmišljanje i razgovor o potrebi da čovječanstvo stavimo u središte svega što radimo“, rekao je Smith.

J.P., KT