Sjećanje na obitelj Ulma, ubijene zbog pomoći pružene Židovima


Poljsku obitelj Ulma, roditelje Józefa i Wiktoriju sa šestero djece, i sedmim u majčinoj utrobi, nacisti su ubili zbog toga što su Židovima pružili utočište.

Foto: Radio Vatikan

Foto: Radio Vatikan

Pozdravljajući poljske hodočasnike, papa Franjo se spomenuo obitelji Ulma 28. studenog na kraju opće audijencije u Vatikanu. Napomenuo je da je na Papinskom sveučilištu Urbaniana dan ranije otvorena izložba posvećena toj poljskoj obitelji, koju su tijekom Drugoga svjetskog rata ubili njemački nacisti zbog toga što su skrili nekoliko Židova i pružili im pomoć, piše Vaticannews.

„Neka ta brojna obitelj slugu Božjih, koja čeka beatifikaciju, bude svima nama primjer vjernosti Bogu i Njegovim zapovijedima, ljubavi prema bližnjemu i poštovanja prema ljudskom dostojanstvu“, rekao je papa Franjo.

Njihov nam život govori o tihom mučeništvu brojnih kršćana u vrijeme Drugoga svjetskog rata. Papa Franjo je njihovu povijest čuo tijekom dirljivoga posjeta koncentracijskom logoru Birkenau, u srpnju 2016.

Józef Ulma i njegova supruga Wiktoria živjeli su u selu Markowa, u Poljskoj, u tom vrlo katoličkom zemljoradničkom mjestu. Imali su šestero djece, i čekali rođenje sedmoga. Józef je bio pčelar i uzgajao je voće, te bio vrlo aktivan u skupini Katoličke mladeži.

Kada su započeli antisemitski progoni, mnogi su nastojali pomoći Židovima. Ali, tko se upuštao u to, riskirao je život. Józef i Wiktoria nisu razmišljali ni trenutka; skrili su u kući osam Židova i pružili im pomoć. Međutim, netko je to dojavio nacistima koji su 24. ožujka 1944. uhvatili Židove i ubili ih hicem u potiljak. Józef i Wiktoria ubijeni su na pragu kuće, pred djecom i brojnim stanovnicima Markowa koji su bili primorani gledati njihovo smaknuće kao upozorenje. Potom su pucali i na šestoro njihove djece.

Yad Vashem, izraelska ustanova za proučavanje Holokausta i čuvanje sjećanja na njegove žrtve, 1995. godine je uvrstila obitelj Ulma u popis Pravednikā među narodima, zajedno s još 6000 Poljaka. Crkva je pak 2003. pokrenula proces za beatifikaciju.

U Markowu se sada nalazi spomenik u sjećanje na obitelj Ulma i na sve one koji su u Poljskoj žrtvovali vlastiti život kako bi spasili Židove. Na spomeniku stoji natpis: „Neka njihova žrtva bude poziv na dužno poštovanje i ljubav prema svim ljudima. Bili su djeca ove zemlje i ostaju u našem srcu“.

KT