sri, 24. ožujka 2021. 10:19
Biskupska konferencija BiH otisnula je u obliku knjižice: apostolsko pismo pape Franje, dvije homilije Benedikta XVI. i encikliku Benedikta XV., koji govore o Sv. Jeronimu, te pismo bh. biskupa o Godini Riječi Božje.
Bibličari Franjevačke teologije u Sarajevu fra Anto Popović i Katoličkog bogoslovnog fakulteta Mato Zovkić preveli su i objavili u siječanjskim brojevima Katoličkog tjednika 2021. Apostolsko pismo pape Franje Scripturae sacrae affectus od 20. rujna 1920. o Sv. Jeronimu prigodom 1600. obljetnice njegove smrti.
Zatim su tome prijevodu priložili dvije homilije pape Benedikta XVI. iz 2007. o Sv. Jeronimu kao uzornom proučavatelju Biblije i njegovatelju biblijske duhovnosti te osvježeni prijevod enciklike pape Benedikta XV. Spiritus Paraclitus od 15. rujna 1920.
Predložili Biskupskoj konferenciji BiH da ih tiska kao knjižicu dodajući i Pastirsko pismo biskupa BiH za Godinu Riječi Božje od 21. rujna 2020.
Knjižica je tiskana u 1 500 primjeraka pod naslovom Sveti Jeronim uzor u proučavanju Svetoga pisma. Dokumenti trojice papa (1920.-2020.)
Na naslovnoj stranici reproducirana je slika Sv. Jeronima s medaljona od L. Seitza u sarajevskoj katedrali.
Prevoditelji i izdavači željeli su ovom knjižicom pridonijeti da pastoralni djelatnici, studenti teologije koji se spremaju za svećenike i vjeroučitelje te katoličke obitelji u hrvatskom narodu, po uzoru na Sv. Jeronima, Bibliju čitaju, nad njom razmatraju i mole te o njoj razgovaraju.
Mato Zovkić/ KT