Sarajevo

Upriličena konferencija za novinstvo povodom Nedjelje Caritasa


Povodom obilježavanja Nedjelje Caritasa u Bosni i Hercegovini, u petak, 13. prosinca, u Nadbiskupijskoj rezidenciji u Sarajevu, Caritas BiH organizirao je tradicionalnu konferenciju za novinstvo.

Foto: Milan Miletić, Katolički tjednik

Foto: Milan Miletić, Katolički tjednik

Moderator konferencije bio je voditelj projekata u Caritasu BiH Miroslav Valenta, koji je na početku zahvalio predstavnicima medija na dolasku te podsjetio kako se svake Treće nedjelje došašća obilježava Nedjelja Caritasa u BiH, a koja je ove godine 15. prosinca.

Potom se nazočnima obratio predsjednik Caritasa BiH, vrhbosanski nadbiskup metropolit mons. Tomo Vukšić, koji je u izlaganju za središte imao svoju poruku povodom Nedjelje Caritasa u BiH naslovljenu Vama, braćo i sestre, neka ne dodija činiti dobro, a ima za moto Učinimo dobro!

„U svim biskupijskim, župnim i drugim zajednicama u Bosni i Hercegovini, u neprekinutom nizu od 15. prosinca 1996., treća nedjelja Došašća obilježava se kao Nedjelja Caritasa. Te su godine biskupi objavili posebno Pastirsko pismo, kojim su pozvali sve katoličke vjernike da se, molitvom i konkretnim doprinosom, pridruže plemenitoj akciji pomaganja ljudima u potrebi. Osim toga, ovo je dan koji je prigoda u kojoj karitativne crkvene ustanove ponovno cijeloj javnosti predstave sebe i svoje djelovanje i još više da podsjete ljude i društvo na osobe koje žive u nevolji i imaju razne potrebe, te potaknu i pozovu na pomaganje ljudima u nevolji“, kazao je uvodno nadbiskup Tomo, napominjući kako je karitativno djelovanje Crkve njezina trajna oznaka i nikada ne smije izostati.

„No, vanjski oblik toga crkvenog djelovanja bio je različit, ovisno o vremenima, ne/prilikama, kulturi i narodu. Istovremeno, iznutra je bio ovisan prije svega o životnosti same Crkve, ekonomskoj snazi vjernika i crkvenih struktura, a potom i o načinu razmišljanja, pokretima i pojedinim osobama. S druge strane, na način istoga djelovanja često utječu društvene i političke prilike u pojedinim krajevima, budući da se različiti politički sustavi ne odnose na jednak način prema karitativnom radu Crkve, a neke vlasti su ga i u našim krajevima čak zabranjivale“, upozorio je predsjednik Caritasa BiH, naglašavajući i kako je kršćanska ljubav opća, iz nje nitko nije isključen te zato ne prihvaća granice ni ograničenja.

Podsjetivši kako će Nedjelja Caritasa ove godine odvijat pod geslom Učinimo dobro!, nadbiskup je poručio: Nastavimo činiti dobro! „Važno je pomagati ljudima u potrebi. Očitovalo se to još jednom nakon tragedije, koja je ove jeseni pogodila neke krajeve Vrhbosanske nadbiskupije i Mostarsko-duvanjske biskupije. I osim što je takvo djelo uvijek velika korist ljudima u potrebi i što duhovno odgaja one koji pomažu, ono je i potvrda naše pripadnosti Isusu, nastavak njegove ljubavi, te vidljivo ispovijedanje vjere u Isusa koji voli sve ljude“, potaknuo je mons. Vukšić

Nazočnima se zatim obratio ravnatelj Caritasa BiH mons. Tomo Knežević, koji je svoje razmišljanje usmjerio na predstavljanje najvažnijih plodova života i rada Caritasa tijekom 2024., naglašavajući uvodno kako su misli usmjerene na minulo vrijeme od gotovo godinu dana od prošlogodišnje Nedjelje Caritasa, a u Caritasu BiH već razmišljaju u duhu i planovima došašća, Božića i cijele sljedeće 2025. koji su pred nama.  „Za svaku godinu postoje crkvene i civilne zakonske odredbe i pravila podnošenja raznih revizija i izvješća kojih se moramo držati i to na sljedeći način: do kraja veljače obveza pravdanja u poreznoj upravi, zatim višemjesečno pripremanje i provođenje neovisne revizije, a koja nas godišnje stoji oko 4.000,00-5.000,00 KM (1.500,00-2.000,00 EUR). Do kraja svibnja pripremanje i dostavljanje godišnjeg izvješća Nadzornom vijeću Caritasa BiH, uz napomenu da se isto dostavlja na znanje i Upravnom vijeću Caritasa BiH, koje sadržava: opće, projektno, financijsko i revizorsko izvješće. Nakon toga Nadzorno vijeće Caritasa BiH predlaže/ne predlaže prihvaćanje/neprihvaćanje godišnjeg izvješća Biskupskoj konferencije BiH na odlučivanje na zasjedanju sredinom srpnja. Za cijeli proces Caritas BiH mora osigurati financijska sredstva za financijsku provedbu/plaćanja spomenutog. Napominjemo kako na završetka svakog projekta svaki donator šalje i plaća svoju neovisnu reviziju zbog financijske provjere projekta koji je najvećim dijelom financirao“, kazao je ravnatelj Knežević inzistirajući na transparentnom radu te napominjući kako Caritas BiH ima isto tako i obvezu plaćanja godišnje članarine svoga članstva prema Caritasu Internationalnis sa sjedištem u Rimu i Caritasu Europa sa sjedištem u Bruxellesu.

Zaključujući, pozvao je pojedince i zajednice na odgovorno karitativno činjenje kako bismo ovogodišnju Nedjelju Caritasa učinili animacijskim danom molitve, darivanja i buđenja svijesti i odgovornosti kod svakog pojedinaca, obiteljskih, župnih i nad/biskupijskih zajednica.

„Budimo stalna molitvena i materijalna potpora našim Caritasima i svima koji kucaju na naša vrata. Neka naše karitativno činjenje bude plod osobne vjere u Boga i ljubavi prema bližnjem poglavito u nevolji“, poručio je ravnatelj.

Poslije ravnateljeva izlaganja, novinarku FTV-a zanimalo je s kojim se izazovima Caritas susreće danas. Slijedom čega je mons. Knežević kazao kako je cjelokupan rad ove humanitarne organizacije jedan veliki izazov, prisjećajući se pritom i ratnog vremena, napose u Sarajevu. No podsjetio je i kako svako vrijeme nosi svoje breme, pa tako evo i ovo današnje. Uz to, postavio je i jedno zapravo retoričko pitanje: „Može li Caritas BiH računati na pomoć države?“

Potom je novinar BHT-a pitao o suradnji Caritasa s drugim humanitarnim organizacija u BiH, poglavito Merhametom, na što je ravnatelj kazao kako je suradnja izvanredna sa svima, što se osobito pokazalo tijekom nedavnih katastrofalnih poplava što su pogodile dio srednje Bosne i dio Hercegovine.

J.Vr.,KT