Novigrad

Godišnji susret sjemeništaraca i odgojitelja Crkve u Hrvata


Tradicionalni godišnji susret sjemeništaraca iz „malih sjemeništa“ Hrvatske i Bosne i Hercegovine, predvođenih njihovim odgojiteljima, održan je od 10. do 12. svibnja u Novigradu na Dobri, a domaćin je bilo Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu.

Foto: sjemeniste.hr

Foto: sjemeniste.hr

Budući da još uvijek traje obnova kompleksa zagrebačke Šalate stradale u razornim potresima iz ožujka i prosinca 2020., domaćini su odlučili susret održati u Karlovačkoj županiji i okupljenim sjemeništarcima i njihovim odgojiteljima pružiti mogućnost uživanja u krajoliku šumovitih i zelenih brežuljaka novigradskog kraja i općine Netretić.

Susret se odvijao pod geslom U revnosti budite hitri, u duhu gorljivi, Gospodinu služite! (Rim 12,11), a sudjelovalo je 28 sjemeništarca i šest odgojitelja (rektori, duhovnici, prefekti) iz Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu, Nadbiskupskog sjemeništa Petar Barbarić iz Travnika u BiH, Franjevačkog sjemeništa u Sinju te Sjemeništa franjevaca konventualaca iz Zagreba sa Svetog Duha. Zbog ranije preuzetih obveza na susretu nisu sudjelovali sjemeništarci iz Požege te sjemeništarci franjevačkog sjemeništa u Visokom.

Sportska nadmetanja
Sudionike u Novigradu na Dobri dočekali su domicilni župnik p. Filip Vicić i rektor šalatskog sjemeništa preč. Matija Pavlaković sa suradnicima te je uslijedila večera i smještaj sudionika u hodočasničkom centru Vincentinum u sklopu župe. Svaki sudionik dobio je dar te je uslijedila šetnja naseljem i molitva krunice na čast Blažene Djevice Marije koju sjemeništarci posebno časte kao svoju zaštitnicu.

Program središnjeg dana susreta, 11. svibnja, započeo je jutarnjom molitvom u kućnoj kapeli koju je predvodio rektor preč. Pavlaković uz asistenciju šalatskih sjemeništaraca.

Nakon doručka bilo je predstavljanje sjemeništa koje je moderirao rektor Matija.

Zatim je započelo sportsko nadmetanje u nogometu koje se održalo u školskoj sportskoj dvorani Područne škole Jarče Polje u blizini Novigrada na Dobri. Paralelno s nogometnim natjecanjem odvijao se i turnir u šahu.

Nogometni turnir i ove je godine osvojila ekipa domaćina Međubiskupijskog sjemeništa iz Zagreba, drugo mjesto pripalo je franjevačkim sjemeništarcima iz Sinja, a treći su bili sjemeništarci iz Travnika. U igri šaha pobijedili su također domaćini sa zagrebačke Šalate koji su odmjerili snage sa sjemeništem franjevaca konventualaca sa zagrebačkog Svetog Duha. Prigodne pehare sudionicima uručio je načelnik općine Netretić Marijan Peretić koji im se pridružio i na ručku.

Obilazak
Popodnevni dio programa uključivao je obilazak Karlovca te njegovih kulturnih i sakralnih znamenitosti od kojih je bio nezaobilazan posjet Nacionalnom svetištu Sv. Josipa. Ondje ih je dočekao domaći župnik i rektor svetišta mr. mons. Antun Sente izrazivši dobrodošlicu te je okupljene upoznao s radom svetišta i jačanjem pobožnosti Sv. Josipu u hrvatskom narodu. Nakon upriličene svibanjske pobožnosti i molitve zaštitniku Hrvatske te izmjene prigodnih darova, sjemeništarci su imali priliku uživati u turističkoj vožnji gradom Karlovcem i njegovom bližom okolicom, a potom su se uputili prema Krašiću i mjestu sužanjstva Bl. Alojzija Stepinca.

Vrhunac dana bilo je večernje koncelebrirano misno slavlje, kojem je prethodilo euharistijsko klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom u župnoj crkvi Presvetog Trojstva u Krašiću, a koje je predvodio kanonik Prvostolnog kaptola zagrebačkog i generalni postulator za kauze kanonizacije i beatifikacije Zagrebačke nadbiskupije te negdašnji rektor šalatskog sjemeništa dr. mons. Juraj Batelja.

Na Stepinčevu izvoru
On je u prigodnoj propovijedi ohrabrio okupljene kazavši kako su svi „radosni i ponosni kod spoznaje da je Bogu stalo do nas, da Bog računa s nama, da nas neće prepustiti smrti, nego uzdržati u životu“. „Štoviše, Bog jamči kako je s nama i kako će ostati s nama u sve dane do svršetka svijeta; i želi s nama, ne bez nas, graditi Božje kraljevstvo na zemlji te ljudima pripremati put do proslave u nebu. Samo u tom vidu razumljiv je poziv u crkvenu službu, poziv na život u duhu Evanđelja, zvanje vjerom nadahnuto, služenje svetošću prožeto. To nije naše umovanje, to je Božji dar. Zato poziv i zvanje traže velikodušnost, oduševljenje, radost u srcu, sreću u duši. Prisjetimo se riječi Bl. Alojzija Stepinca, koji je primjenjujući Isusove riječi rekao: 'Kako bi mogao svećenik stajati skrštenih ruku, kad Isus veli: Došao sam oganj donijeti na zemlju i što hoću nego da se razgori! – Ali ne bilo kakav oganj! Ne oganj strasti, nego milosti, ne vatru mržnje, nego ljubavi, ne srce plačljivo, nego radosno, ne vatru grešnih navika, nego odlučnu volju. Naime, samo hrabar i Bogu vjeran učenik može vjerodostojno reći: 'Evo me, Gos-podine! Mene pošalji!'“, podosjetio je mons. Batelj i dodao kako samo takav učenik proslavlja Boga riječima Sv. Pavla: „Milošću Božjom jesam što jesam (…) Sve mogu u onome koji me jača!“

„Blaženi Alojzije često je ponavljao kako je u svim kušnjama života, u svim opasnostima za život, u svim strepnjama za sveto zvanje osjećao zagovor Majke Božje. Zato je pred kraj života uskliknuo: 'Hvala Majci Božjoj za više nego majčinsku pomoć u cijelom mome životu.'

Stoga, dragi sjemeništarci, i vi častite Majku Božju. Rado se utječite u zagovor Bl. Alojzija Stepinca. A mi, koji vam se veselimo, koji vas iščekujemo, koji u vama gledamo buduće radosne i odvažne navjestitelje Evanđelja, nastavit ćemo moliti da dobri Bog Crkvi u Hrvata i hrvatskom narodu pošalje dobre i svete svećenike. Eto, i Božji narod krašićke župe i hodočasnici Bl. Alojziju rado će vršiti Isusovu zapovijed: 'Molite gospodara žetve da radnike pošalje u svoju žetvu!' Molite i vi, mladi moji prijatelji, molite da u buci svijeta raspoznate glas Isusov, da se na taj poziv odazovete i da ga u svetoj službi ostvarite. Dao Bog“, poručio je na kraju propovjednik.

Nakon misnog slavlja sjemeništarci su imali prigodu obići spomen-dom Bl. Stepinca i pomoliti se na mjestima gdje je živio i mučenički umro. Po završetku večere kojoj se pridružio umirovljeni vojni ordinarij u RH mons. Juraj Jezerinac u pastoralnom centru župe i nakon izmjene prigodnih darova, budućim svećenicima Crkve u Hrvata obratio se načelnik općine Krašić Josip Petković Fajnik upoznavši ih s poviješću krašićkog kraja i radom općine, uručivši svakom sjemeništarcu i odgojitelju promotivni suvenir.

Moliti za duhovna i sveta zvanja!
Posljednjeg dana susreta, u nedjelju, održan je najprije radni susret odgojitelja na kojem su okupljeni poglavari razmijenili iskustva o djelovanju sjemeništa i odgoju povjerenih im kandidata, a potom je uslijedila molitva krunice koju su animirali sjemeništarci zajedno s domaćim vjernicima u župnoj crkvi Uznesenja BDM-a, kao uvod u koncelebrirano misno slavlje koje je predvodio odgojitelj franjevačkih sjemeništaraca sa zagrebačkog Svetog Duha fra Zvonimir Pervan OFM Conv., a prigodnu homiliju uputio je rektor Nadbiskupskog sjemeništa Petar Barbarić iz Travnika mr. preč. Željko Marić.

Na kraju slavlja okupljenima se obratio i domaći župnik p. Filip zahvalivši na dolasku te je okupljenim župljanima stavio na srce da mole za nova i sveta duhovna zvanja Crkve u Hrvata.

Po završetku misnog slavlja zajedničkom fotografijom sudionika ovjekovječen je ovaj kongres, a nakon upriličenog zajedničkog objeda svaka sjemenišna zajednica krenula je prema svome odredištu.

Inače, posljednji ovakav susret kojem je domaćin bilo šalatsko sjemenište održan je u Zagrebu 2016., a zbog pandemije i potresa planirani kongres nije bio održan 2020. u sklopu neodržanog SHKM-a u Zagrebu, dok će domaćin sljedećeg susreta u svibnju 2025. bit Vrhbosanska nadbiskupija i Nadbiskupsko sjemenište u Travniku.

Realizacija susreta ostvarena je na temelju inicijative Vijeća HBK-a za sjemeništa i duhovna zvanja koje je 20. ožujka, na svojoj redovitoj sjednici pod predsjedanjem pomoćnog biskupa đakovačko-osječkog i predsjednika spomenutog Vijeća mr. mons. Ivana Ćurića, donijelo odluku da se ovogodišnji kongres sjemeništaraca i njihovih odgojitelja održi u Zagrebačkoj nadbiskupiji, u mjestu koje odredi domaćin, s ciljem nastavka međusobnog upoznavanja, druženja i izmjene iskustava kako sjemeništaraca tako i samih odgojitelja.

Treba napomenuti kako se u šest „malih sjemeništa“ u RH i BiH trenutno nalazi 51 sjemeništarac, a za njih brine 12 odgojitelja, objavljeno je na sjemeniste.hr.

J.P., KT