U Nigeriji započela inicijativa "40 dana molitve za spas zemlje"


Nigerijska biskupska konferencija odredila je "40 dana molitve za spas zemlje", od 22. kolovoza do 30. rujna.

Foto: Biskupi i svećenici predvode proteste protiv nasilja u Nigeriji

Foto: Biskupi i svećenici predvode proteste protiv nasilja u Nigeriji

Nigerija, često zaboravljena zemlja, pozornica je pokolja pred kojima se ne može šutjeti; međutim, vijesti koje stižu iz te zemlje zanemarene su čak i na običnoj medijskoj razini.

U više od deset godina nasilja, u sjeverozapadnom je dijelu zemlje bilo više od 36 000 žrtava. Stoga je svrha inicijative 40 dana molitve za spas zemlje – objašnjeno je na web stranici Regionalne biskupske konferencije Zapadne Afrike (RECOWA/CERAO) – zazvati Božju pomoć kako bi se završila ta strašna kriza. Inicijativa završava 30. rujna, uoči Dana neovisnosti.

Vjernici su pozvani svakoga dana u podne izmoliti jedan Očenaš, tri Zdravomarije, i jedan Slava Ocu, dok za 1. listopada, kako bi proslavili nacionalnu neovisnost, nigerijski biskupi preporučuju molitvu krunice, posebno Žalosna otajstva.

Molitva za Nigeriju stigla je i s prozora Apostolske palače, 15. kolovoza na Veliku Gospu. Papa Franjo je, naime, na kraju podnevnoga nagovora, spomenuo dramatično stanje u toj afričkoj zemlji.

"Čini se kao da se nastoji izazvati velika kriza u zemlji", primijetio je pak u razgovoru za Vatican News o. Patrick Alumuku, ravnatelj ureda za komunikaciju u nadbiskupiji Abuja.

"U ovom razdoblju, naime, ima mnogo ubojstava, posebno na sjeveru Nigerije, a ponajviše među kršćanima. Dan za danom, tjedan za tjednom, nastavljaju se krvoprolića, ali ništa se ne čini", istaknuo je te napomenuo da ljudi trpe, ali nitko ne razumije što se događa. U nekim su slučajevima žrtve nasilja muslimanske zajednice, ali ponajviše se napada kršćane.

"Okupacija je polagana, ali postupna; vojnici malo pomalo pale kuće, ubijaju te tako zauzimaju teritorije", napomenuo otac Alumuku.

Odluka o zakazivanju dugog razdoblja molitve proizlazi iz ozračja vrlo velike nesigurnosti i nasilja koji vladaju u toj afričkoj zemlji zbog napada raznih militantnih skupina posljednjih mjeseci koje, kroz otmice i ubojstva, napadaju posebno kršćane, i to toliko da se na više strana govori o genocidu.

Regionalna biskupska konferencija Zapadne Afrike stoga upozorava na to stanje, izražava žaljenje, te traži od vlasti da odlučno zaustave ubijanje nedužnih ljudi.

Ž.I., KT