Sub, 29. Srpanj 2017. 16:13
Kako ljubav nadahnuta Kristom i predan angažman mogu promijeniti stavove i pristup životu, svjedoči i priča s. Inigo Joachim, poglavarica Družbe sestara Sv. Ane u Madhavaramu.
„Molitve mogu promijeniti zatvorenike. Moleći s njima i za njih je dug put koji vodi kreiranju promijenjenih i obnovljenih ljudi u društvu“, kazala je za Asianews s. Inigo spomenuvši kako zatvorenici trebaju nazočnost duhovnih osoba, emocionalnu potporu i rame za plakanje. Istodobno su, naglašava časna sestra, oni i dobročinitelji redovnicama jer daju smisao njihovim životima, zvanju i misiji.
Učiti od njih
„Siromasi nas uče mnogim stvarima koje ne možemo doznati iz knjiga. Od njih učimo o vrijednosti nade, izdržljivosti, strpljenju, popustljivosti i zahvalnosti“, navela je redovnica koja nakon pastoralnog posla rado ide u Tihar, zatvorski objekt u New Delhiju, koji u 10 zgrada drži oko 14 000 zatvorenika.
Prema njezinim riječima, oko 63 posto njih su prekršili zakon prvi put i čekaju suđenje, mnogi iza rešetaka bez suđenja provedu puno vremena, a oko 40 posto zatvorenih su nevini i uopće ne bi trebali biti tu. Samo, navodi Asianews, oko 5 do 10 posto prijestupnika su okorjeli kršitelji zakona i oni su čuvani pod posebnim sigurnosnim mjerama. Uz to, siromasi si ne mogu priušiti odvjetnike, a mnogi se u zavoru razbole od raznih bolesti.
Nisu posve napušteni
S. Inigo suosjeća sa zatvorenicima čija je najveća patnja samoća. „Svi su ih napustili, čak i obitelj i prijatelji. Neke nitko nije posjetio godinama. Napuštenost od najbližih thera ih na biranje lošeg društva u zatvoru. Prava svrha slanja kriminalaca u zatvor trebala bi biti njihovo pretvaranje u poštene i poštovanja vrijedne građane, poučavajući ih da se trebaju kloniti kriminalnih aktivnosti“, smatra redovnica podsjećajući kako mnogi nakon odsluženja kazne nose stigmu i kao takvi se teško uklapaju u društvo, a uz to pati cijela obitelj.
Klerici koji posjećuju zatvore nastoje provesti što kvalitetnije vrijeme s utamničenima.
„Naša nazočnost mijenja njihov stav bespomoćnosti jer ih razgovor s nama podsjeća da je nekome stalo i da neće biti napušteni. Mnogi zatvorenici mole nas katolike da molimo za njih. Vjeruju da Bog može promijeniti njihovu sudbinu. Izgubili su sve, ali uvijek im kažem da si ne mogu priuštiti da također izgube i Boga. Naše molitve donose nadu u njihov inače očajnički život“, ispričala je s. Inigo podsjetivši kako u zatvorima korisno djeluju i volonteri koji poučavaju obrtima kako bi zatvorenici jednoga dana na slobodi mogli lakše pronaći neko radno mjesto.
KT