Misionar upozorava na pogoršanje krize na Kubi


Belgijski misionar o. Sebastian Dumont, koji djeluje na Kubi, upozorio je na daljnje pogoršanje krize u opskrbi hranom i u funkcioniranju zdravstvene skrbi.

Nakon 2021., kad je stanje opskrbe izazvalo prosvjede, situacija se dodatno zaoštrila uslijed inflacije, prirodnih nepogoda i šteta na elektranama, izjavio je za Kathpress o. Sebastian koji trenutačno u Austriji i Švicarskoj prikuplja pomoć za socijalne i pastoralne projekte svoje redovničke zajednice Misionara slugu siromašnih.

Crno tržište
Proteklih je tjedana Kuba bila pogođena nizom prirodnih nepogoda. Potres je 10. studenoga uzdrmao istok otoka, četiri dana nakon orkana zbog koga je moralo biti evakuirano 280 000 ljudi. Još jedan orkan u listopadu odnio je šest života. Ukupno je tijekom tih nedaća razoreno više od 15 000 kuća i uništeno više od 27 000 hektara obradivog tla, 180 zdravstvenih ustanova u tri pokrajine oštećeno je, a diljem zemlje došlo je do niza nestanaka struje.

„Čak i bez tih katastrofa svakodnevica na Kubi teška je“, rekao je o. Sebastian. Ljude pogađa aktualno ograničenje dodjele namirnica. Cijene u trgovinama gotovo su nedostižne s obzirom na mjesečne plaće od 15 do 40 američkih dolara, stoga opskrba osnovnim namirnicama uglavnom ovisi o državnim akcijama u kojima se hrana nudi po sniženim cijenama. Te količine hrane, međutim, ne pokrivaju potražnju i sve su manje, pojasnio je. „Primjerice, jedna osoba može dobiti kilogram i pol do dva riže mjesečno, šećer je dostupan samo povremeno, dok se grah, nekoć temeljna namirnica, gotovo više i ne dijeli“, opisao je stanje misionar.

Ljudi na Kubi pokušavaju dobiti hranu na crnom tržištu na komu su cijene međutim porasle. Posebice je teško obiteljima s malom djecom. „Mnogi roditelji žrtvuju vlastitu prehranu i jedu samo jednom dnevno kako bi njihova djeca dobila dovoljno hrane“, rekao je o. Sebastian koji je sam u dvije godine službe na Kubi izgubio 10 kilograma.

Crkva pomaže
Benzin je redovito dostupan samo državnim poduzećima i određenim javnim ustanovama, dok građani moraju često satima čekati na mogućnost prijevoza.

Krajnje je teško doći i do lijekova jer ljekarne uglavnom dobivaju samo male količine i daju ih onima koji prvi dođu na red.

Zbog loše infrastrukture i održavanja elektrane isporučuju sve manje struje. „Mobiteli i hladnjaci se gase, hrana se brzo kvari, a visoke temperature čine svakodnevicu neizdrživom“, kazao je misionar.

Egzistencija mnogih Kubanaca ovisi o novčanim dotacijama rodbine iz inozemstva. Naime, procjenjuje se kako je od 2021. zemlju napustilo više od pola milijuna Kubanaca.

Crkva pomaže koliko može. „Nabavljamo lijekove u inozemstvu i dijelimo ih besplatno pacijentima s receptom“, rekao je o. Sebastian koji u dvorištu svoje misije uzgaja povrće i dijeli ga siromašnima. Uz nedjeljne mise svećenici dijele rižu i grah kupljene na crnom tržištu, prenosi IKA.

Broj svećenika u Biskupiji Cienfuegos, u kojoj djeluje o. Sebastian, ograničen je na 15, a poseban izazov za njih predstavlja duhovna dimenzija. Vjera i sakramenti za mnoge ljude znače „izvor nade“, rekao je podsjetivši kako je nakon doba represije i državno propisana ateizma, uslijed posjeta pape Ivana Pavla II., na otoku 1998. došlo do promjena kojima vlasti pokazuju veću snošljivost i spremnost na dijalog.

J.P., KT