Navještenje Uskrsa domorodačkim narodima indonezijske Papue


Navještaj Uskrsnuća Gospodinova stigao je i do autohtonih naroda indonezijske Papue (također zvane Irian Jaya) u Jayapuri, koji su slavili Kristovu muku i Uskrs zahvaljujući prisutnosti svećenika misionara o. Ferryja Sutrisne Widjaje koji je došao iz Biskupije Bandung (u pokrajini Zapadna Java).

Foto: Ilustracija (oikoumene.org)

Foto: Ilustracija (oikoumene.org)

Na udaljenoj visoravni Wamena, u pokrajini Jayawijaya, dijelu indonezijske Papue, na stotine domorodaca predano je sudjelovalo u ponovnom postavljanju Kristova križnog puta, uz uspon na Golgotu i raspeće.

U veljači 2022. misionar je susreo mons. Yanuariusa Theofilusa Matopaija Via, prvog Papuanca koji je izabran za biskupa, u gradu Jayapura izražavajući svoju snažnu želju evangelizirati i činiti dobro zajednicama lokalnih starosjedilačkih naroda.

Tijekom svoje svećeničke službe očitovao je svoju veliku strast za formacijom u Bandungu, te je upoznao mnoge sjemeništarce podrijetlom iz Papue. Iz tih je susreta proizišla želja da ode u misije u njihove udaljene, nepristupačne i izolirane zemlje. „Poticaj je osjećaj brige i suosjećanja, želja da budemo s njima i da dijelimo Kristovo evanđelje“, rekao je za Fides vlč. Widjaja, svećenik kineskog podrijetla.

Tako je ovaj misionar planirao putovanje u gorje Wamena tijekom Velikog tjedna i uskrsnog razdoblja, a slavio je trodnevlje s euharistijom na Veliki četvrtak, obredima na Veliki petak te Vazmeno bdjenje. „Osjetio sam poziv da dar vjere, nade i spasenja koji je Krist dao podijelim s tim stanovništvom, jednostavnim ljudima koji žive u skladu s prirodom, da ih bolje upoznam i budem im blizu“, kazao je misionar.

Govoreći o župnoj crkvi Hepuba, sa sjedištem u Wameni, primijetio je: „Uskrsno slavlje je bilo dirljivo. Postoji duboka vjera, ali i tolika potreba da se poboljšaju njihovi uvjeti života. Svi indonezijski katolici trebali bi pokazati svoju solidarnost s ovim domaćim Papuancima kojima je potreban razvoj. Želja im je miran život u društvu, bez nasilja, kako bi mogli sretno živjeti na svom području“, kazao je svećenik ističući i potrebu da se te zajednice prati na društvenoj, gospodarskoj, kulturnoj i građanskoj razini svijesti.

Za to je jedan od ključnih elemenata, kako je rekao, obrazovanje: nakon susreta s nekoliko papuanskih svećenika misionar je posjetio osnovnu školu u zabačenom području Wamena (gdje se okupljaju djeca iz različitih sela) napominjući da je „potrebna pomoć, u smislu ljudskih i financijskih resursa“.

Kršćanski navještaj sa sobom nosi i djelo potpore za dostojanstvo, mir i blagostanje ovih lokalnih žitelja, čemu će ovaj misionar kineskog podrijetla i dalje težiti.

J.P., KT