Poučavanje pod paljbom: poslanje Katoličke Crkve u Gazi


Unatoč stalnom sukobu u Gazi, obilježenom neizvjesnošću i strahom, tamošnji katolički svećenik, misionar, vlč. Gabriel Romanelli nastoji unijeti osjećaj normalnosti kroz obrazovanje...

Foto: anc.org

Foto: anc.org

Župnik župe Svete Obitelji u gradu Gazi postavio je kao prioritet osigurati djeci u zajednici nastavu s „dopunskim“ školovanjem.

Ne odustati od obrazovanja
Više od 10 mjeseci nakon početka rata u Gazi ono malo kršćana preostalih na tom području iscrpljeno je i traumatizirano, kao i ostatak tamošnjeg stanovništva.

„Situacija je loša, vrlo loša, u cijelom pojasu Gaze, ali posebno u gradu Gazi“, kazao je vlč. Romanelli u audioporuci poslanoj zakladi papinskog prava Aid to the Church in Need (ACN). Svećenik se nedavno odlučio vratiti u Gazu – nakon što je početkom rata bio zatečen izvan zaraćenog teritorija – te mu je nekoliko mjeseci onemogućen povratak.

„Unatoč ozračju apsolutne neizvjesnosti, Katolička je Crkva predana izradi planova za budućnost, osobito u pogledu obrazovanja“, rekao je izvršni direktor Latinskog jeruzalemskog patrijarhata (LPJ) Sami El-Yousef tijekom nedavna posjeta izaslanstva ACN-a Svetoj zemlji.

„Budući da se vlč. Gabriel vratio, dao je prednost jednoj vrsti obrazovanja. Naš inicijalni plan je omogućiti osnovno obrazovanje, s obzirom da je kolovoz početak nove školske godine, to će biti druga godina bez odgovarajućeg obrazovanja. Ima nešto učitelja, ali drugi su otišli. Izgubili smo kontakt s onima koji su ostali na sjeveru. Tražimo zemljište preko puta župe koje možemo iznajmiti i možda postaviti kontejnere koje ćemo koristiti kao privremeni prostor za učionice“, kazao je El-Yousef.

Sam vlč. Gabrijel objasnio je njihove pokušaje da započnu nastavu za djecu, unatoč svim poteškoćama. „Počeli smo održavati nastavu za djecu uz pomoć učitelja, od vrtićke dobio do prvog razreda srednje škole, podučavajući ih barem arapski i engleski jezik, matematiku i prirodne znanosti. Morali smo prekinuti nastavu jer je toliko raketa padalo u blizini, ali u međuvremenu smo ponovno započeli neka predavanja“, istaknuo je argentinski misionar te dodao: „Nikad nismo prekinuli klanjanje, krunicu ili misu, i nastavljamo moliti za mir.“

I u ratu – zajedno!
Tijekom posjeta izaslanstva ACN-a Svetoj zemlji, predstavnici LPJ-a, koji nadziru rad katoličke župe u Gazi, rekli su zakladi kako je manje od 400 katolika ostalo na tom teritoriju koji je uglavnom sravnjen sa zemljom zbog izraelskog odgovora na teroristički upad 7. listopada 2023.

Katolički kompleks trenutno udomljuje 416 kršćana, katolika i pravoslavaca, plus 63 djece s poteškoćama u razvoju o kojima se brinu Misionarke ljubavi. Još 204 osobe, sve pravoslavci, nalaze se u susjednom pravoslavnom kompleksu.

Latinski patrijarhat već je upravljao drugom školom u Gazi, osim one u katoličkom kompleksu, koja se koristi kao centar za utočište, i postojale su nade kako bi se mogla ponovno aktivirati kada se uspostavi primirje, ali je nedavno pogođena u raketnom napadu i nema jamstva da će ikada više biti operativna.

„Svaki tjedan izgubimo nekoga“
Ravnatelj Ureda za razvoj projekata LPJ-a George Akroush objasnio je predstavnicima ACN-a da su životni uvjeti u katoličkom kompleksu teški i pretrpani, s do tri obitelji koje žive u učionici. „Nema privatnosti za obitelji ni za parove. Neke su obitelji smještene u nižim etažama, blizu septičkih jama – to je nezdravo, pa se izmjenjuju svakih nekoliko tjedana. Ali u ovoj atmosferi, naravno, napetosti rastu i svađe mogu izbiti“, objasnio je.

Iako su kršćanski objekti u Gazi relativno sigurni, u usporedbi s ostatkom regije, već je bilo nekoliko žrtava. Neki su ubijeni snajperskim hitcem i raketnim udarima izraelske ofenzive, drugi dok su pokušavali spasiti stvari iz svojih domova, ali većina je umrla zbog nedostatka medicinske pomoći. „Svaki tjedan izgubimo nekoga, ne nužno zbog vojne akcije, nego zbog nedostatka lijekova“, kazao je El-Yousef.

„Stariji besmisleno odlaze. Procjenjujemo da je oko 35 ljudi umrlo, a još približno 300 ih je napustilo Pojas Gaze. Nekoliko obitelji, kada su se stvari stišale, odlučilo se vratiti svojim domovima – ako je ostalo domova u koje bi se mogli vratiti, ali s povratkom vojne akcije na sjeveru vratili su se u kompleks“, rekao je El-Yousef izaslanstvu ACN-a.

Inače, trenutno je jedini način napuštanja Gaze preko granice s Egiptom kada je granica otvorena. Ali za to je potrebno ili imati stranu putovnicu ili podmititi službenike, a da ne spominjemo ogromnu opasnost čak i dolaska do granice. Kad uđu u Egipat, izbjeglice imaju 48 sati da napuste zemlju.

„Mnogo je onih koji žele otići. Ne odlaze jer ne mogu uzeti svoje stvari i jer je opasno“, kazao je, patrijarhalni vikar za Palestinu i istočni Jeruzalem biskup William Shomali, a Sami El-Yousef dodao je kako su „mnoge kršćanske obitelji duboko ukorijenjene u Gazi“.

J.P./ KT