Krist – izvorište i temelj kršćanstva


Djelo je drugi, središnji dio Kristologije autora Ivana Karlića, koje iznosi temeljne sadržaje biblijske kristologije i njezina povijesno-dogmatskog razvoja.

Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik

Knjiga Bogočovjek Isus Krist – 2. Mesija, Sin Božji i Spasitelj tiskana je, na 760 str., u studenom 2022., u izdanju nakladničke kuće Kršćanska sadašnjost. Podijeljena je u dva glavna dijela – Otajstvo Isusa Krista u Svetom pismu u perspektivi odnosa biblijske i dogmatske teologije te Povijesno-dogmatski razvoj kristologije. Recenzenti su prof. dr. sc. Nela Gašpar, doc. dr. sc. Taras Barščevski i dr. sc. Stjepan Brebrić.

Kristološka misao
U prvom dijelu autor piše o starozavjetnim temeljima kristologije jer taj dio Svetoga pisma pripravlja i najavljuje dolazak Isusa Krista. Karlić ističe kako, premda se ne može doslovno govoriti o kristologiji Staroga zavjeta, ipak je ona nezaobilazna jer pripravlja za Kristov dolazak. Tako on piše o nekim ključnim pojmovima kod proroka Izaije, točnije u Iz 7,1-14 te o tumačenju proroštva Iz 7,14. Nastavlja uvodom u novozavjetnu kristologiju, odnosno povijesni kontekst Isusa iz Nazareta jer ga treba promatrati unutar naroda kojem je pripadao kako bi se bolje shvatio njegov navještaj, poslanje i On kao osoba. Iako nije uobičajeno u suvremenoj kristologiji, autor ovdje ubacuje i temu otajstva utjelovljenja Isusa Krista. Pozornost zatim usmjerava na Isusovo zauzimanje za kraljevstvo Božje, njegovo uskrsnuće i te spasenjsku dimenziju njegove osobe.

Drugi dio knjige posvećen je povijesti jer kristološko promišljanje nije stalo s Novim zavjetom, nego se nastavilo i u životu Crkve koja je, usmjeravana Duhom Svetim i vođena vjerom u Isusa Krista, uvijek pokušavala nanovo razmišljati o Kristovu otajstvu. Karlić tako započinje eksplicitnom novozavjetnom kristologijom dotičući se zatim glavnih kristoloških naglasaka patrističkog razdoblja i crkvenih sabora.

U povijesno-dogmatskom razvoju obuhvaćeno je vrijeme do Tridentskog sabora (1563.), budući da je o kristologiji u novijoj povijesti pisao u prvoj knjizi Bogočovjek Isus Krist – 1. Uvod u kristologiju.

Sveobuhvatan i sustavan pristup
Ovo djelo osim što znanstveno pristupa kristologiji, o njoj piše i u praktičnom smislu. Prema mišljenju recenzenata, riječ je o „iznimnom književnom stvaralaštvu“ u kome je tema kristologije sveobuhvatno i sustavno obrađena na način na koji joj se ranije nije pristupalo. Također je ocijenjena kao impresivna po temeljitosti, preglednosti, sustavnosti i opsežnosti.

„U ovoj je knjizi kroz nekoliko znanstveno-istraživačkih slojeva (…) uspješno odgovoreno zahtjevu koji se unutar suvremene kristologije nameće kao imperativ vremena, koga sam autor opisuje na razne načine“, zapisao je u svojoj recenziji Brebrić. Također je zamijetio kako ovo ostvarenje osposobljuje za dublje upoznavanje otajstva Isusa Krista jer polazi od dvaju temeljnih kriterija u pristupu njegovoj osobi, dotičući se, kako njegove povijesti, tako i univerzalnosti.

Knjiga je vrlo značajna za hrvatsku kristološku misao. Namijenjena je prvobitno znanstvenicima s područja teoloških znanosti, ali se njome mogu okoristiti i istraživači humanističkih, antropoloških i umjetničkih znanosti.