Sub, 09. Prosinac 2023. 16:03
Djelo je plod iskustva Crkve koja je morala učiti kako svoje poslanje autentično vršiti kroz institucije hrvatske nacionalne države te donosi razmišljanja o dušobrižništvu u vojsci i policiji.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Knjiga Odora i vjera. Crkva u vojsci i policiji sastoji se od tekstova autora fra Ivana Nimca, koji su nastali nedugo poslije Domovinskoga rata i koji su bili upućeni uglavnom ratnicima koji su se pitali: Zašto smo se borili? Izdavač je Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja – List Marija, a djelo je svjetlo dana ugledalo u ljeto 2023.
Sadrži šest poglavlja i dodatak. Uz autorov uvod, predgovor je napisao vojni biskup u miru mons. Juraj Jezerinac, a pogovor hrvatski jezikoslovac dr. sc. Mile Mamić.
Tekstovi obrađuju sveta slavlja Crkve u vojsci poput proslave zaštitnika Vojne kapelanije, spomen-slavlja kao i hodočašća, a priloženo je i nekoliko prigodnih propovijedi. Fra Ivan donosi i duhovne impulse, 30 zanimljivih kateheza za 30 nedjelja, prikazuje komunikaciju s policijom te prilaže 11 dopisa policajcima o važnijim događajima tijekom crkvene godine. Prema ocjeni prof. Mamića, sadrži i četiri vrlo dirljiva uratka: Božićni blagoslov u policijskim prostorijama, dva teksta istoga naslova: Ispraćaj Hrvatske vojske u mirovnu misiju i Molitva nad masovnom grobnicom.
Autor također ističe dragocjenost razmjene dušobrižničkih iskustava Hrvata i drugih naroda, a jedno poglavlje posvećuje franjevcima Provincije Presvetog Otkupitelja u vojnom i policijskom dušobrižništvu.
Knjiga je obogaćena prikladnim fotografijama i sličnim dodatcima, a njezin središnji dio zapravo su misli koje je autor objavljivao u vojnom tjedniku Hrvatski vojnik i u biltenu kapelanije zagrebačke policije Sveti Mihael. Posvećen je teologiji i pastoralu te progovara o povezanosti povijesti religija i povijesti ratova kao i ulozi koje se Crkva nije tako brzo oslobodila– uloga koju je svećenicima u vojsci namijenio car Konstantin. A koliko je to važno, istaknuto je u Pogovoru –„To je zov Domovine, koju treba čuvati i ljubiti“.
Fra Ivan se ovom knjigom obraća ljudima u vojnim i redarstvenim strukturama koji su obilježeni i opterećeni ratnim doživljajima, a kojima Crkva, koja živi s njihovim ranama, traumama i opterećenjima, nudi ono jedino što ima – Božju poruku. „Ni ova knjiga nema drugih pretenzija, nego u riznicu crkvenog pamćenja pohraniti ove poruke“, zapisao je u uvodu autor.
S obzirom da se Crkva „svojom vjerom i naviještanjem, euharistijskim slavljima i svetim sakramentima solidarizira s ljudima u vojsci i policiji, u njihovoj radosti i nadi, u njihovoj žalosti i tjeskobi“, kako stoji u predgovoru, „dobro je da je autor u ovoj knjizi sabrao i objavio te poruke koje sub specieaeternitatis (iz aspekta vječnosti) promatraju radost i nadu, žalost i tjeskobu vojničkog i policijskog poziva“.Ocijenio je to mons. Jezerinac te knjigu preporučio najprije vojnim i policijskim kapelanima, svima koji su u službi u tom dušobrižništvu, ali i široj vjerničkoj javnosti koja voli razmišljati o Crkvi i njezinu poslanju u ovome svijetu.
Fra Ivan Nimac rođen je 1945. u Lišanima, u Zadarskoj županiji. Nakon osnovne škole u rodnom mjestu, Franjevačku klasičnu gimnaziju završio je u Sinju, a filozofiju i teologiju studirao je u Makarskoj, Zagrebu i Münsteru. Studij religiozne pedagogije, teološke izobrazbe odraslih i homiletike završio je u Münchenu.
Službovao je kao župnik u brojnim zajednicama u Hrvatskoj, kao dušobrižnik za Hrvate u Njemačkoj, kao biskupski vikar za pastoral u Vojnom ordinarijatu, a jednu godinu i kao kapelan zagrebačke policije.