O egipatskim kršćanima


Knjiga predstavlja jednu od najstarijih kršćanskih zajednica – Koptsku pravoslavnu Crkvu, njezinu povijest, učenje, sakralnu umjetnost i dijalog s Katoličkom Crkvom. Moglo bi se reći da je svojevrsna novina jer je štivo o ovoj kršćanskoj zajednici na hrvatskom jeziku siromašno.

Djelo nastoji popuniti prazninu nepostojanja zaokružene studije o Koptima na hrvatskom jeziku

Djelo nastoji popuniti prazninu nepostojanja zaokružene studije o Koptima na hrvatskom jeziku

Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik

Djelo Koptska pravoslavna Crkva. Povijest – doktrina – ekumenizam napisali su Ivan Macut i Dinko Aračić, a svjetlo dana na 222 stranice ugledalo je u izdanju Kršćanske sadašnjosti u lipnju 2023. Recenzenti su doc. dr. sc. Daniel Patafta i doc. dr. sc. Emanuel Petrov.

Prvi se dio sastoji od pet poglavlja u kojima su autori obradili brojne važne teme koje pomažu razumijevanju Koptske Crkve, a u drugom dijelu doneseni su službeni ekumenski dokumenti.

Narod i njegova religija

Na samom početku, u Uvodu, predstavljena je ova Crkva, njezin ustroj, naziv "Kopti" i "Koptska Crkva" te jezik toga naroda. Obrađeno je razdoblje početka kršćanstva u Egiptu, nastanak Koptske Crkve, predstavljeni su njezini mučenici i monaštvo, oprječne struje, katehetska škola, a zatim i vrijeme pod islamskom vlašću, europski utjecaj, obnova te sve do današnjeg doba i statusa Kopta u Egiptu. "Kao rijetko koja Crkva Istoka, Koptska Crkva u posljednjim je desetljećima doživjela svoju nutarnju i vanjsku obnovu. Uz to je izgradila i zavidan obrazovni sustav te osnovala brojne zajednice diljem svijeta", pojasnili su ukratko autori.

Nadalje, predstavljen je nauk Koptske Crkve s posebnim naglaskom na onaj koji se tiče Kristove osobe, njegova božanstva i čovještva. Donesen je i osvrt na povijesni susret koptskog pape patrijarha Šenude III. i katoličkog pape Pavla VI. u svibnju 1973., događaj izvanredne važnosti koji je predstavljao put ka punijem crkvenom jedinstvu, a prilikom koga su pape u izjavi potvrdili zajedničku vjeru u Isusa Krista.

Kratko je predstavljena i koptska sakralna umjetnost jer tijekom stoljeća taj narod nije živio u prijateljskom okruženju pa prilike nisu bile dobre kako bi se sačuvala i razvijala ta vrsta kulturne osobitosti.

Posljednje poglavlje prvog dijela obrađuje ekumenski dijalog između Koptske pravoslavne Crkve i Katoličke Crkve. Macut i Aračić se spominju preliminarnih susreta, opisuju govore, pisma i zajedničke izjave između poglavara dviju Crkava, susrete zajedničke međunarodne komisije za dijalog, a pozornost je posvećena i ekumenskom dijalogu s drugim Crkvama.

Na kraju donose i službene ekumenske dokumente: Zajednička izjava pape Pavla VI. i patrijarha Šenude III., Zajednička deklaracija o kristologiji između Koptske pravoslavne Crkve i Katoličke Crkve, Zajednička izjava o krštenju potpisana od pape Franje i koptskoga pape Tawadrosa II. i Zajednička izjava o kristologiji koju su potpisali crkveni autoriteti pravoslavnih Crkava na Bliskom istoku.

Sveobuhvatno istraživanje

Ovo djelo je novina na hrvatskom govornom području gdje još nema zaokružene studije o Koptskoj Crkvi, stoga je vrlo informativno i korisno. "Svjesni cjelokupna opsega koga smo našim istraživanjem obuhvatili, nastojali smo svaku temu predstaviti u dovoljnoj mjeri kako bi se dobio što je moguće objektivniji i zaokruženiji pogled", zapisali su autori. Zato je ova studija vrijedna jer obogaćuje hrvatske čitatelje štivom kakvo postoji na svjetskoj razini.

Premda bi dio o doktrini mogao biti shvatljiviji teolozima i stručnjacima srodnih znanosti, ipak se preporuča svima koji bi željeli naučiti nešto više o ovoj zajednici koja postoji i u Hrvatskoj.

O autorima

Ivan Macut rođen je 1981. u Vukovaru. Doktorirao je teologiju sa specijalizacijom iz ekumenske teologije te filozofiju. Profesor je na splitskom KBF-u, a uz ekumensku teologiju posebice se bavi Scijentološkom Crkvom te hrvatskom filozofijom 19. i 20. stoljeća. Autor je nekoliko znanstvenih teoloških i filozofskih članaka te 20-ak znanstvenih i stručnih knjiga.

Dinko Aračić rođen je 1947. u Gornjim Vinjanima. Na Papinskom sveučilištu Antonianum predavao je mariologiju i prenumatologiju. Autor je nekoliko marioloških djela i znanstvenih članaka, prevoditelj i suradnik crkvenih časopisa.