O savršenoj ljubavi i žrtvi


Djelo predstavlja bezvremeno istraživanje kršćanskog sakramenta braka te je relevantan vodič za one koji razmišljaju o bračnom životu ili već žive u zajednici.

Knjiga predstavlja brak kao nešto više od „običnih ljudskih veza“

Knjiga predstavlja brak kao nešto više od „običnih ljudskih veza“

Piše: Josipa MilerKatolički tjednik

Knjiga Troje za brak djelo je Fultona J. Sheena, prvi put objavljeno 1951. na engleskom jeziku. U izdanju Naklade Sv. Antuna svjetlo dana na hrvatskom ugledalo je u siječnju 2025. Urednik je Marko Zefić, a za prijevod je zaslužna prof. Andrea Tišljar.

Sastoji se od 21 odjeljka kroz koje je brak prikazan kao duhovna, emocionalna i fizička zajednica, a naglasak je na Sheenovu uvjerenju kako uspješan brak ne zahtijeva samo dvije osobe, već i treću prisutnost – Boga.

Život utroje

Na početku tako odmah razlikuje ljubav i seks jer je „najveća iluzija ljubavnika da je snaga njihove spolne privlačnost jamstvo trajnosti njihove ljubavi“. Piše zatim i što ljubav jest, kako je trojstvena, o ulozi oca i majke, ali i djece, te o svim temama presudnim za brak.

Autorova je premisa jednostavna, ali duboka – brak je više od običnog emocionalnog ili romantičnog partnerstva, a da bi odnos mogao napredovati, Bog mora biti u središtu. Istražuje stoga kako ova božanska prisutnost može preobražavati ovozemaljske aspekte bračnog života, prožimajući ga smislom i svrhom izvan zemaljske razine.

Duboko razmatra prirodu ljubavi u braku, naglašavajući da ljubav nije samo osjećaj, nego izbor i žrtva. Pravi brak, prema Sheenu, zahtijeva stalnu žrtvu, gdje partneri moraju biti spremni na odricanje za dobrobit zajedničkog života. Ljubav je nešto što se mora neprestano graditi.

U knjizi se može pročitati i o važnosti komunikacije, odnosno kako kroz otvorenu i iskrenu komunikaciju izgraditi međusobno povjerenje i razumijevanje. Jer, bez redovite i duboke komunikacije, koja omogućuje rješavanje nesuglasica i izgradnju snažne veze, brak ne može opstati.

Također, autor razmatra ulogu braka u širem društvenom kontekstu, osobito u svjetlu stvaranja obitelji. Smatra tako da je roditeljstvo važan dio braka jer bračnoj zajednici daje novu dimenziju i svrhu. Ljubav u braku ne očituje se samo kroz ljubav između partnera, nego i ona prema djeci.

„Ljubav nikad ne stari, osim onima koji njezinu bit stavljaju u ono što stari: tijelo. Poput dragocjene tekućine, ljubav poprima sudbinu posude. Utoči li se u glinenu posudu, brzo se apsorbira i osuši. Ako se, poput znanja, stavi u um, tijekom godina raste, jača, čak i kad tijelo slabi. Što je sjedinjenija s duhom, besmrtnija postaje“ (str. 107)

Svetost poziva

Jedna od autorovih istaknutih značajki je sposobnost spajanja duhovnog i praktičnog. Ne bježi od rasprave o poteškoćama i žrtvama koje su svojstvene bračnom životu, ali te izazove postavlja u okvir kršćanske milosti, nade i božanske ljubavi.

Iako se bavi zahtjevnim temama, jasno i suosjećajno ih iznosi što djelo čini dostupnim široj publici, bez obzira na teološku pozadinu.

„Ova izvrsna knjiga namijenjena je onima koji stupaju u brak, kao priprema za brak, a i dugogodišnjim bračnim parovima kao pomoć u jačanju i produbljivanju sakramenta braka“, kako je zapisao nakladnik.

Stoga se Troje za brak toplo preporuča čitateljima koji žele razumjeti kako je brak nešto više od „običnih“ ljudskih veza, kako nije osobni odnos, nego svet i uzvišen poziv u kome je Bog prisutan i aktivno djeluje.