O umijeću upravljanja župom


Knjiga predstavlja sveobuhvatni vodič kroz crkvenu administraciju i pravo krajevnih Crkava, a namijenjena je širem čitateljstvu jer je praktična pomoć administraciji u brojnim crkvenim institucijama.

Priručnik će pomoći svima u pastoralnoj praksi, posebice mladim svećenicima koji se prvi put susreću sa župnom službom

Priručnik će pomoći svima u pastoralnoj praksi, posebice mladim svećenicima koji se prvi put susreću sa župnom službom

Piše: Josipa MilerKatolički tjednik

Djelo U službi Božjeg naroda. Vodič kroz župnu administraciju i krajevno pravo napisao je dr. vlč. Ilija Marković. Sastoji se od triju poglavlja napisanih na 383 stranice koje su svjetlo dana ugledale u svibnju 2024., u suizdanju Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Vrhbosanske nadbiskupije.

Recenzenti su dr. sc. Pero Pranjić i dr. sc. Slavko Zec, a predgovor izdanju napisao je vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić.

Jasne smjernice

Razlog pisanja ovog priručnika, kako je autor naznačio u Uvodu, jest važnost razumijevanja propisa krajevne Crkve kojoj je Zakonik dao slobodu uređivanja pojedinih pravnih pitanja. Tako Marković započinje s Kanonsko-pravnim i ekleziološkim identitetom župe pišući o župi kao pravnoj osobi i kao zajednici vjernika. Polazi od same riječi „župa“, njezina utemeljenja, odnosno formiranja kršćanske zajednice, razlike između određenih zajednica u vidu geografskih odrednica te kako bi ju danas i uopće trebalo promatrati. S obzirom da je riječ o pravnom priručniku, moguće je saznati potrebno o upisu u Registar pravnih osoba i ukidanju župe, a kako bi bilo jasnije, autor je priložio i popunjen primjerak Prijave za upis promjena Subjekta u Registru Ministarstva.

Nadalje, detaljno i jasno objašnjena je pravna procedura u slučaju upražnjenosti župe, premještaju ili uklanjanju župnika te njegova odreknuća od službe, kao i u slučaju njegove smrti, svećeničke oporuke, imenovanja i uvođenja novog župnika. Uz to, priloženi su i formulari za sve navedeno što može biti od velike pomoći.

Tretirano je i župno ekonomsko i pastoralno vijeće te prava i obveze župnog vikara.

U drugom dijelu naslovljenom Administrativno-pastoralni život župe Marković započinje s osnovnim pojmovima i oblicima župne administracije. Piše zatim o župnom uredu kao mjestu susreta, administracije i evangelizacije, a značajan dio poglavlja posvećen je župnim knjigama i njihovu vođenju. Pozornost je posvećena i vođenju crkvenih računa, dokumentaciji o crkvenim dobrima te komunikacijskoj aktivnosti župe u jednoj građanskoj godini.

Posebno je protumačen sakrament ženidbe te su jasno objašnjeni oblici i različite ženidbene situacije.

Opisana je i dekanska služba te praksa službenog pohođenja župa.

Treći dio posvećen je praktičnoj primjeni krajevnog prava u životu Crkve te su priloženi brojni formulari u vidu matice krštenih, vjenčanih, umrlih, knjige potvrđenika, bolesnika, molbi, prisega i izjava.

„Ozbiljna studija“

„Svakim se poglavljem priručnika nastojalo prikazati da je kanonsko pravo povezano s konkretnim pastoralnim izazovima i životom Crkve i Božjeg naroda te da se pastoralno djelovanje ne može ispravno vršiti bez poznavanja i obdržavanja zakonskih odredbi“, kako je zapisano u Zaključku. Zato je, prema ocjenama, hvalevrijedno postojanje ovog priručnika jer će pomoći svima u pastoralnoj praksi, posebice mladim svećenicima koji se prvi put susreću sa župničkom službom, ali i onima koji na bilo koji način surađuju s crkvenim ustanovama.

Ova „ozbiljna studija“, kako ju je ocijenio mons. Vukšić, objedinila je smjernice „razasute po Zakoniku kanonskog prava, službenim glasilima Nadbiskupije i BK-a BiH“, te se svesrdno preporuča s njom se savjetovati i uvijek ju imati pri ruci.

O autoru

Vlč. Ilija Marković rođen je 22. studenoga 1986. u Brčkom. Za svećenika Vrhbosanske nadbiskupije zaređen je 29. lipnja 2011. Doktorsku disertaciju obranio je 2018. na Papinskom sveučilištu Gregoriana u Rimu. Član je Hrvatskog kanonističkog društva i suradnik na Institutu za kanonskopravne znanosti pri katedri kanonskog prava na Teološkom fakultetu u Ljubljani, a od 2019. profesor je kanonskog prava na sarajevskom KBF-u te branitelj ženidbene veze na Vrhbosanskom nadbiskupijskom sudu prvog stupnja.