Fatalna mokra pijaca u Vuhanu
Šišmiši se povezuju i s drugim zarazama kao što su ebola, HIV i bjesnilo
uto, 21. travnja 2020. 14:31
"Slijepi miševi zasigurno bi mogli biti rezervoari novog 'koronavirusa', iako se i dalje detaljno izučava je li novi virus, eventualno, potekao od ljuskavaca na kineskom tržištu", potvrdilo je ministarstvo zdravstva Španjolske koja je teško pogođena pandemijom.
Vjeruje se da su šišmiši zarazili žive piliće i druge životinje koje su se prodavale na tržnicama u Vuhanu. Tako se smatra da je izvor koronavirusa takozvano mokro tržište u Vuhanu, gdje su se zajedno prodavale i mrtve i žive životinje, uključujući ribe i ptice te kornjače, zmije i brojne druge vrste.
Takva tržišta predstavljaju poseban rizik za prelazak virusa sa životinja na ljude, jer ne zadovoljavaju higijenske standarde. Na takvim tržnicama životinje se drže i odgajaju, a obično su i gusto nabijene, što pogoduje širenju bolesti s vrste na vrstu. U videima, koje su ranije snimali turisti, može se vidjeti kako mnoge životinjske vrste, koje se inače ne mogu naći zajedno u prirodi, žive u malim kavezima.
Također se sumnja i na neobičnog sisara imena pangolin ili ljuskavac, čija je koža prekrivena specifičnim ljuspicama, jedna je od životinja koja se prodavala na divljim tržištima u Vuhanu. Pangolini su male životinje koje izgledom podsjećaju na armadila ili artičoku, a meso pangolina neki smatraju pravom delikatesom. Njihove ljuske su sačinjene od kreatina, kao nokti čovjeka, i koriste se u tradicionalnoj kineskoj medicini i vjeruje se da liječe mnoge bolesti.
Odjel na čelu sa španjolskim ministrom zdravlja Salvadorom Ilom, istraživao je koronaviruse izolirane u smrznutom tkivu iz 30 pangolina, javlja El Mundo, a prenosi avaz.ba.
Koronavirusi otkriveni u ovim tkivima pokazali su genetsku sličnost u procentu između 85 posto i 92 posto s novim koronavirusom. S tim u vezi, španjolski znanstvenici podržavaju mogućnost povezivanja koronavirusa s pangolinima.
Ž.I., KT