Rim/ Washington

Caritas Internationalis upozorava na posljedice ukidanja USAID-a


Svjetska krovna organizacija Caritasa, Caritas Internationalis (CI), upozorava kako bi ukidanje američke agencije USAID, koje je najavio predsjednik Donald Trump, imalo „katastrofalne posljedice“.

Riječ je o „bezobzirnoj“ odluci nove administracije u Washingtonu i „napadu na ljudsko dostojanstvo, koji će prouzročiti neizmjerne patnje“, izjavio je u Rimu glavni tajnik Caritasa Internationalisa Alistair Dutton, prenosi IKA. Iznenadno ukidanje USAID-a „stajat će života milijune ljudi, a daljnje stotine milijuna osuditi na život u neljudskom siromaštvu“, upozorio je Dutton. Taj korak prijeti podrivanjem desetljetnog napretka u razvojnoj pomoći i destabilizacijom područja ovisnih o potpori, dodao je.

Caritas Internationalis krovna je organizacije više od 160 nacionalnih Caritasa, koji djeluju u više od 200 zemalja i područja po cijelome svijetu. Međunarodna mreža Caritasa nakon Crvenog križa najveća je humanitarna mreža na svijetu.

U tijeku su pokušaji da se umanje posljedice zamrzavanja USAID-a i koliko je moguće osigura nastavak pomoći za mnoge potrebite, ističe svjetska krovna organizacija Caritasa. Prema navodima CI-a, sredstva USAID-a u posljednje su vrijeme činila oko 40% ukupnog svjetskog proračuna razvojne pomoći. Posljedice odluke u Washingtonu sežu daleko izvan granica Sjedinjenih Država. „Život i dostojanstvo milijuna ljudi na kocki su. Pozivamo vlade, međunarodne organizacije i interesne skupine da podignu glas i naglašeno zatraže od vlade SAD-a da povuče te opasne mjere“, izjavio je Dutton.

Trumpova administracija namjerava ukinuti državnu razvojnu agenciju USAID, koja ima oko 10 000 zaposlenih i ima godišnji proračun veći od 40 milijardi dolara. Najavljeno je kako će se njezina struktura znatno smanjiti i pripojiti ministarstvu vanjskih poslova. Žestoke kritike na račun USAID-a stizale su u posljednje vrijeme posebno od milijardera Elona Muska, kojega je Trump imenovao savjetnikom za smanjivanje birokracije. Musk predbacuje USAID-u korupciju i razbacivanje poreznih sredstava u ogromnim razmjerima. S druge strane, stručnjaci za razvoj iz cijeloga svijeta hvale angažman USAID-a i strahuju od negativnih posljedica za globalnu borbu protiv gladi, bolesti, siromaštva i uzroka izbjeglištva.

Caritasova američka organizacija Catholic Relief Services (CRS) dosad je bila najveći primatelj sredstava od USAID-a. Kako su prošlog tjedna izvijestili američki mediji, CRS se priprema na smanjenje troškova do 50% ove godine, koji se zasnivaju na smanjenju američke pomoći inozemstvu.

„Pretpostavljamo da ćemo na kraju ove poslovne godine ukupno biti mnogo manja organizacija“, napisao je predsjednik CRS-a Sean Callahan suradnicima.

J.P., KT