Opća audijencija
Sri, 06. Travanj 2022. 15:08
Papina kateheza na općoj audijenciji, u srijedu 6. travnja u dvorani Pavla VI., ogledala se u njegovu osvrtu na apostolsko putovanje na Maltu, 2. i 3. travnja, te je uputio i svoje apele.
Najprije je Sveti Otac podsjetio kako je putovanje na Maltu bilo odgođeno prije dvije godine, zbog koronavirusa i njegovih posljedica. „Malo tko zna da je Malta, unatoč tome što je otok usred Mediterana, vrlo brzo primila Evanđelje, jer je apostol Pavao doživio brodolom u blizini njezinih obala i čudom se spasio sa svima koji su bili na brodu, više od 270 osoba. Knjiga Djela apostolskih govori nam da su ih Maltežani sve prihvatili 's nesvakidašnjim čovjekoljubljem' (…) Odabrao sam upravo ove riječi: s nesvakidašnjim čovjekoljubljem, kao geslo svog putovanja, jer ukazuju na put kojim valja ići, ne samo u suočavanju s fenomenom migranata, već općenito kako bi svijet postao bratskiji, ugodniji za život i spašen od 'brodoloma' koji prijeti svima nama, koji smo – kako smo naučili – na istom brodu. Malta je, u tom kontekstu, ključno mjesto (…) Malta predstavlja, u ovom kontekstu, pravo i snagu 'malih' – malih nacija, ali bogatih poviješću i civilizacijom, koji bi trebale unaprjeđivati drugu logiku: onu poštovanja i slobode (…) Nakon II. svjetskog rata pokušalo se postaviti temelje za novu povijest mira, ali nažalost – ne učimo – nego se nastavila stara povijest suprotstavljenih velikih sila. A svjedoci smo, u aktualnom ratu u Ukrajini, nemoći organizacija Ujedinjenih naroda“, posvijestio je poglavar Katoličke Crkve.
„Drugi aspekt: Malta je ključno mjesto u pogledu fenomena migracija. U prihvatnom centru Ivana XXIII. susreo sam brojne migrante, koji su na otok stigli nakon strašnih putovanja (…) Naravno, prihvat se mora organizirati – to je istina – njime se mora upravljati, a prije toga, puno prije, on se mora planirati zajedno, na međunarodnoj razini. Budući da se fenomen migracije ne može svesti na izvanredan slučaj, on je znak našeg vremena (…) Oni koji su Centru Ivan XXIII. na Malti darovali život odlučili su se za kršćanski izbor i zbog toga su ga nazvali Peace Lab: laboratorij mira. Ali želio bih reći da je Malta u cjelini laboratorij mira (…) Maltežani su te vrijednosti primili zajedno s Evanđeljem i zahvaljujući Evanđelju moći će ih održati na životu. Zbog toga sam, kao Rimski biskup, išao utvrditi taj narod u vjeri i zajedništvu. Zapravo – treći aspekt – Malta je ključno mjesto i sa stajališta evangelizacije. S Malte i Goza, dviju biskupija zemlje, otišlo je mnogo svećenika, redovnica i redovnika, ali i vjernika laika, koji su kršćansko svjedočanstvo ponijeli cijelom svijetu. Kao da je prolaz Sv. Pavla ostavio misiju u DNK Maltežana! Zbog toga je moj posjet prije svega bio čin priznanja, zahvalnosti Bogu i njegovom svetom vjernom narodu koji je na Malti i Gozu“, naglasio je papa Franjo dodavši kako, međutim, i tu puše vjetar sekularizma i globalizirane pseudokulture utemeljene na konzumerizmu, neokapitalizmu i relativizmu.
„I tu je, dakle, vrijeme za novu evangelizaciju. Pohod špilji Sv. Pavla koji sam učinio, kao i moji prethodnici, bio je kao crpljenje iz izvora, kako bi Evanđelje na Malti poteklo svježinom svog početka i oživjelo svoje veliko nasljeđe pučke pobožnosti“, kazao je te uputio zahvale, prenosi IKA.
Nakon kateheze, među ostalim, uputio je svoj apel, još jednom, osvrćući se na pokolj u ukrajinskoj Buči i držeći zastavu koja je stigla upravo iz ovog okrvavljenog grada poručio: „Oni su žrtve čija nevina krv vapi u Nebo i zaziva: da dođe kraj ovom ratu!“
J.P., KT