Vatikan

Papa Franjo: „Sinoda nije parlament, nego djelo Duha Svetoga“


Papa Franjo je u poslijepodnevnim satima 4. listopada otvorio prvu Opću kongregaciju Sinode o sinodalnosti i svim sudionicima okupljenim u vatikanskoj dvorani „Pavla VI.“ poručio kako Sinoda nije parlament, niti susret prijatelja nego djelo Duha Svetoga.

Foto: Vatican News

Foto: Vatican News

Sjedeći za stolom s predstavnicima Glavnog tajništva Sinode, Sveti Otac otvorio je prvu Opću kongregaciju Sinode o sinodalnosti te je uputio 464 sudionika na put kojim treba ići kroz iduća četiri tjedna rada. Istovremeno je pozvao  novinare, čiji je posao ocijenio jako dobrim i lijepim te nadasve važnim, da u prenošenju poruke dadnu prednost slušanju, čak i prije govorenja izvijestio je Vatican news.

Duh Sveti je protagonist

Papa je rano stigao u dvoranu Pavla VI., čiji su prostori bili prilagođeni za tu prigodu. Pozdravili su ga prisutni, počevši od dvojice kineskih biskupa, članova skupštine koje je on imenovao. Zajedno s kardinalima, biskupima, redovnicima i redovnicama te laicima Papa je molio i pjevao zaziv Duhu Svetomu, onome koji je – kako je kazao u kratkom uvodnom govoru – pravi protagonist Sinode.

„Protagonisti Sinode nismo mi, to je Duh Sveti i ako ostavimo prostora za Duha Svetoga, Sinoda će dobro proći“, poručio je rimski biskup te je pozvao sudionike da ne rastuže Duh ispraznim, svjetovnim riječima te brbljanjem za koje je kazao da je ljudska navika, ali ne i dobra, koja je prisutna i uobičajena i u Crkvi. „Brbljanje je protiv Duha Svetoga, ide mu protiv... I ako mu ne dopustimo da nas izliječi od ove bolesti, sinodalni put teško da će biti dobar. Barem ovdje: ako se ne slažete s onim što kaže onaj biskup ili što kaže časna sestra ili onaj tamo laik, recite mu to u lice. Zato je Sinoda. Istinu reći, a ne brbljati 'ispod stola'“, istaknuo je papa Franjo.

Prednost slušanja

„Više od riječi prednost ima slušanje“, kazao je te je sudionicima poručio da u komunikaciji s novinarima trebaju poslati poruku koja je odraz života u Duhu Svetom. „Potreban je asketizam - oprostite što ovako govorim novinarima - ali i stanoviti post javne riječi da bi se to očuvalo. I ono što se objavi mora biti u ovom okruženju. Neki će reći - govore - da se biskupi boje i zato ne žele da to kažu novinari. Ne! Posao novinara je vrlo važan. Ali mi im moramo pomoći da ono što kažu da ide u Duhu“, pojasnio je rimski biskup.

Dobar dio svoga uvodnog govora posvetio je novinarima te je podsjetio na neke medijske pritiske na prethodnim Sinodama koji su se preklapali s temama o kojima se raspravljalo. Tako je ustvrdio da se javno mnijenje za vrijeme trajanja Sinode o obitelji bavilo temom pričešćivanja rastavljenih. Podsjetio je kako je slično bilo i sa Sinodom o Amazoniji gdje se ušlo s pritiskom o temi „viri probati“. „Sada postoje neke hipoteze o ovoj Sinodi: 'Ali što će oni učiniti? Možda svećeništvo za žene, ne znam, te stvari koje govore vani, zar ne? I više puta kažu da se biskupi boje priopćiti što se događa“, napomenuo je Sveti Otac te poslao izravnu poruku komunikatorima da dobro, korektno obavljaju svoju ulogu, kako bi Crkva i ljudi dobre volje shvatili da i u Crkvi postoji prioritet slušanja. „Prenositi ovo dalje jako je važno“, poručio je.

Sinoda koju žele svi biskupi svijeta

U nastavku svoga govora pozvao je sudionike neka čitaju tekstove iz patrističkih zbornika koji im mogu poslužiti kao alat za razmišljanje te je posebno spomenuo traktat Sv. Bazilija o Duhu Svetomu.

Zatim je kazao kako nije lako, ali je lijepo, započeti Sinodu o sinodalnosti, koja je plod 60-godišnjeg putovanja te je ustvrdio kako su biskupi u anketi na kraju Sinode o Amazoniji temu sinodalnosti stavili na drugo mjesto, odmah poslije one o svećenicima.

Završno je podsjetio kako Sinoda nije parlament niti susret prijatelja na kojemu se rješavaju neka aktualna pitanja ili daju mišljenja. „Ako među nama ima drugih načina da se ide naprijed za ljudske, osobne, ideološke interese, to neće biti sinoda, to će biti više parlamentarni sastanak, što je druga stvar. Sinoda je putovanje koje je djelo Duha Svetoga“, zaključio je papa Franjo.

D. K., KT