Vatikan

Papa zamolio novinare da pomognu u komuniciranju Sinode


Papa Franjo izabran je za dobitnika prestižne talijanske nagrade za 2023. „E’ Giornalismo“ koju su 1995. utemeljili poznati novinari. U svom pozdravnom govoru zamolio je medijske profesionalce da pomognu u komuniciranju nadolazeće Sinode o sinodalnosti.

FOTO: Vatican Media

FOTO: Vatican Media

U govoru izaslanstvu koje mu je u subotu 26. kolovoza dodijelilo nagradu, papa Franjo je rekao da je, iako je uvijek odbijao ovu vrstu nagrada, odlučio prihvatiti ovu kako bi istaknuo „hitnost konstruktivne komunikacije, koja potiče kulturu susreta a ne sukoba; kultura mira, a ne rata; kultura otvorenosti prema drugomu, a ne predrasuda“.

Papa je novinarima poručio dvije stvari: povjerio nadu i uputim poziv za pomoć.

Govoreći o nadi istaknuo je kako „u vremenu u kojem se čini da svi komentiraju sve, čak i bez obzira na činjenice, a često i prije nego što su obaviješteni, ponovno otkrijemo i vratimo se više njegovanju načela realnosti“, sve kako se informacijsko društvo ne bi pretvorilo u dezinformacijsko.

Četiri grijeha novinarstva

U tom kontekstu naglasio je da je dezinformacija jedan od grijeha novinarstva te ih nabrojao četiri:

- dezinformacija, kada novinarstvo ne informira ili informira loše;

- kleveta (ponekad se ovo koristi);

- blaćenje, koje se razlikuje od klevete, ali uništava; te

- skandalofilija – ljubav prema skandalu, prema prljavštini (koprofilija), jer „skandal prodaje“.

Zbog toga je pozvao na izgradnju kulture susreta, dijaloga, slušanja drugoga i njegovih razloga. „Digitalna kultura donijela nam je toliko novih mogućnosti za razmjenu, ali također riskira pretvaranje komunikacije u slogane. Ne, komunikacija je uvijek naprijed-natrag. Govorim, slušam i odgovaram, ali uvijek dijalog. To nije slogan. Zabrinut sam, primjerice, zbog manipulacija onih koji na interesan način propagiraju lažne vijesti kako bi usmjerili javno mnijenje. Molimo vas, nemojmo se predavati logici protivljenja, ne dajmo se voditi jezikom mržnje“, pozvao je papa Franjo te u kontekstu rata u Ukrajini ukazao na potrebu odgovornosti. „Nadam se da će se dati prostor glasovima mira, onima koji su predani okončanju ovog kao i mnogih drugih sukoba, onima koji se ne predaju 'kainističkoj' logici rata, nego nastavljaju vjerovati, unatoč svemu, u logici mira, logici dijaloga, logici diplomacije“, rekao je Papa.

Poziv za posredovanje sinodalnosti

U drugom dijelu svoga govora novinare je zamolio za pomoć pri komuniciranju ideje sinodalnosti u Crkvi.  

„Upravo u tu svrhu, za nešto više od mjesec dana, biskupi i laici iz cijeloga svijeta sastat će se ovdje u Rimu na Sinodi o sinodalnosti: zajedno slušati, zajedno razlučiti, zajedno moliti. Riječ zajedno je vrlo važna. Nalazimo se u kulturi isključenosti, što je svojevrsni komunikacijski kapitalizam“, kazao je papa Franjo priznajući kako se govor o Sinodi o sinodalnosti može činiti neshvatljivim, pretjerano tehničkim i od malog interesa za širu javnost. „Ali ono što se dogodilo tijekom protekle godine, koja će se nastaviti sa skupštinom idućeg listopada, a potom i drugom fazom Sinode 2024., nešto je uistinu važno za Crkvu. To je putovanje koje je Sv. Pavao VI. započeo na kraju Koncila, kada je uspostavio Tajništvo Biskupske sinode, jer je uvidio da je u Zapadnoj Crkvi sinodalnost nestala, dok u Istočnoj Crkvi imaju tu dimenziju“, objasnio je Papa i potaknuo na vrlinu slušanja i zrele rasprave. „I to je nešto što Crkva danas nudi svijetu, svijetu koji je tako često nesposoban donositi odluke, čak i kada je naš opstanak u pitanju. Pokušavamo naučiti novi način življenja odnosa, slušajući jedni druge kako bismo čuli i slijedili glas Duha. Otvorili smo svoja vrata, svima smo ponudili mogućnost sudjelovanja, uvažili svačije potrebe i prijedloge. Želimo zajedno pridonijeti izgradnji Crkve u kojoj će se svi osjećati kao kod kuće, u kojoj nitko neće biti isključen. Ta riječ evanđelja koja je tako važna: svi. Svi, svi: nema katolika prvog, drugog ili trećeg reda, nema. Svi zajedno. Svatko. To je Gospodinov pozi“, objasnio je Sveti Otac te zamolio novinare za pomoć. „Pomozite mi da ispričam ovaj proces onakvim kakav on zapravo jest, ostavljajući za sobom logiku slogana i unaprijed zapakiranih priča. Ne: stvarnost. Netko je rekao: 'Jedina istina je stvarnost.' Da, stvarnost. Od toga ćemo svi imati koristi, a siguran sam da je i „to novinarstvo“ – „è giornalismo“!“, poručio je papa Franjo i sve povjerio zagovoru Blažene Djevice Marije.

Inače, nagrada E’ Giornalismo (To je novinarstvo), koju je 1995. utemeljila skupina međunarodno poznatih talijanskih novinara, dodjeljuje se utjecajnim talijanskim medijskim i televizijskim osobama i novinarima koji su oblikovali narativ aktualnih događaja u Italiji objektivnošću, profesionalnošću i kreativnošću.

KT