Uto, 29. Kolovoz 2017. 13:43
Arapska riječ kira'et u doslovnom prijevodu na slavenske jezike znači „čitanje“ ili „proučavanje“, a u islamskoj tradiciji to je naziv za pravilno čitanje („učenje“) Kur'ana.
Priredio: Dražen Kustura
Osim toga, taj termin označava i znanost koja se bavi točnim i melodičnim čitanjem muslimanske objave. Prema islamskom tumačenju, jedan od razloga zbog čega se kira'et razvio u samostalnu znanstvenu disciplinu jest i nalog proroka Muhammeda koji je svojim sljedbenicima, između ostaloga, zapovjedio: „Uljepšajte učenje Kur'ana vašim glasovima.“
Recitiranje ili, kako to muslimani u BiH kažu, „učenje“ Kur'ana za pripadnike islama označava posebnu duhovnu aktivnost za koju se traži: da budu čisti, tj. da uzmu „abdest“, prikladno obučeni te okrenuti prema kabi u Mekki. Vjernik koji „uči“ Kur'an morao bi biti koncentriran na ono što čini te riječi treba izgovarati tako da može čuti sama sebe. Redovito se kira'et recitira na arapskom jeziku i od muslimana se traži da pokuša što više toga razumjeti. Upravo zbog toga oni ovu molitvu najčešće mole iz posebne zbirke koja se zove Mushafi jer se u njoj nalaze prijevodi arapskog teksta na jezik razumljiv onomu koji moli.
Iako bi učenje Kur'ana trebala biti svakodnevna obveza muslimanima, ipak većina tu vjersku obvezu izvršava u mjesecu ramazanu, na blagdane ili za vrijeme svetih noći.
U islamu se posebno cijene one osobe koje napamet znaju cijeli kur'anski tekst, tj. hafizi.