Musalla


Pojam musalla turskog je podrijetla i u prijevodu znači „ravan“ ili „zaravan“, a u islamskoj tradiciji označava javno mjesto pod otvorenim nebom, u naselju ili pored njega, na kojemu muslimani klanjaju zajedničke namaze.

Foto: Pixabay.com

Foto: Pixabay.com

Priredio: Dražen Kustura

Ovakve „bogomolje na otvorenom“ posebno su ispunjene na velike muslimanske blagdane (Barjame) ili prigodom dženaza (sprovoda). Obično su to prostrana područja opasana zidom, unutar kojega se nalazi uzdignuto mjesto za hatiba (osoba koja predvodi molitvu i drži hutbu). Ujedno, musalla predstavlja i jedno od četiri osnovna tipa prostora u kojemu se pripadnici islamske religije okupljaju na molitvu.

Prve musalle na području današnje Bosne i Hercegovine napravljene su zajedno s otomanskim osvajačima, s kojima je ujedno i islam došao u ove krajeve. Tako je postojala praksa da su Otomani po zauzeću pojedinog grada upravo prvi namaz obavljali u musallama.

Za vrijeme osmanlijske vlasti u BiH, postojale su dvije vrste musalla: bajramske i česmenske. Bajramske su bile prostrane te je veliki dio stanovnika nekoga mjesta mogao u njih stati, dok su se česmenske pravile uz put (naziv dobile po slavinama koje su se obvezno nalazile na takvim mjestima).

Dolaskom austrougarske vlasti i musalle su postupno pretvarane u trgove ili parkove, ali sjećanja na njih ostala su u nazivima pojedinih ulica ili kvartova.