Pet, 14. Ožujak 2025. 13:56
Islamisti su nedavno ubili više od 1 300 osoba, prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu. Većina žrtava bili su civili iz Alavitske zajednice, manjinskog šiitskog sektora kojem pripada bivši predsjednik Bashar al-Assad.
Adi Oweis opuštao se sa svojom djecom u svom domu u Marylandu proteklog tjedna kada je njegov telefon zasvijetlio upozorenjima prijatelja iz Sirije. Islamisti povezani s novom vladom putovali su prema priobalnom Alavitskom području zemlje.
Pod pseudonimom
Ubrzo su u njegovim grupnim chatovima stigli videozapisi: cijele obitelji masakrirane i nizovi mrtvih Sirijaca koji leže na ulicama. Neke od žrtava bili su njegovi prijatelji Alaviti.
Oweis, koji radi za međunarodnu nevladinu organizaciju usmjerenu na međureligijski dijalog, član je sirijske grčke pravoslavne zajednice i živio je u Damasku, glavnom gradu Sirije, do 2009. Bio je šokiran nasilnom kampanjom protiv ljudi među kojima je nekada živio. Christianity Today pristao je ne koristiti njegovo pravo ime kako bi zaštitio članove njegove sirijske obitelji.
Islamisti su ubili više od 1 300 osoba, prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu. Većina žrtava bili su civili iz Alavitske zajednice, manjinskog šiitskog sektora kojem pripada bivši predsjednik Bashar al-Assad. Sukobi između vladinih snaga i naoružane ostatke Assadovog režima u provincijama Latakija i Tartus prošlog tjedna doveli su do sektarijanskog nasilja dok su sunitske milicije dolazile u regiju. Alaviti, koji su držali istaknute pozicije pod Assadovim režimom, imaju povijest življenja uz kršćane.
„To nas je prestravilo. Nismo mogli spavati. Bilo je to vrlo bolnih nekoliko dana“, kazao je Oweis te potvrdio smrt 10 kršćana, kroz svoje kanale u Siriji, ali ne vjeruje da vladine snage i odmetnute milicije namjerno ciljaju kršćansku zajednicu.
„Vide nas kao nevjernike, kao ljude koji ne vjeruju u ono u što oni vjeruju. Istovremeno, ne vide nas kao ljude koji su ih progonili u prošlosti“, rekao je sugovornik.
Ipak, sirijski kršćani su zabrinuti, pitajući se hoće li nova vlada na njih slijedeće ciljati.
Zabrinutost
Ubistva iz osvete označavaju najgore nasilje od svrgavanja Assada u prosincu. Ahmed al-Sharaa, poznat i kao al-Golani, predvodio je sunitski pokret za svrgavanje Assada i sada je privremeni predsjednik Sirije.
Mnogi Sirijci pozdravili su kraj Assadove 24-godišnje vladavine. Njegova Ba'ath stranka vladala je više od pet desetljeća i bila odgovorna za brojne zločine protiv Sirijaca. Ipak, Sharaaove bivše veze s Al-Qaidom izazvale su zabrinutost da su Sirijci možda zamijenili jedan nasilni režim za drugi. „Kršćani i druge manjine, uključujući Alavite, Kurde i Druze, mogli bi se suočiti s rastućim prijetnjama“, rekla je Nina Shea, direktorica Centra za vjersku slobodu pri Hudson Institutu.
„Ne postoje nikakva ograničenja za zaštitu vjerskih manjina. Oni su na udaru“, rekla je Shea, koja je sedam puta služila u Američkoj komisiji za međunarodnu vjersku slobodu.
Religija glavni pokretač
Neki izvještaji konflikt u Siriji karakteriziraju kao etnički, ali Shea vjeruje kako je religija glavni pokretač. Prati islamističke režime i uočava obrasce vjerske opresije u Iraku, Nigeriji i Siriji.
„[Ubojstva] možda nisu naređena, ali iznenadila bih se kada bi vlada zaštitila kršćane ili bilo koga drugog“, rekla je. Prema Shei, Sharaa ima krhku vlast i vodi koaliciju radikala koja uključuje „iskusne džihadističke borce“ iz Čečenije, Uzbekistana i drugih zemalja.
Također vjeruje kako je privremeni predsjednik Sirije radikalni islamist koji projicira umjereni imidž prema Zapadu kako bi osigurao ublažavanje sankcija i pomoć.
„Sjedinjene Države osuđuju radikalne islamističke teroriste, uključujući strane džihadiste, koji su ubijali ljude u zapadnoj Siriji u posljednjim danima“, rekao je američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio u izjavi 9. ožujka. Pozvao je sirijsku vladu da potjera pravdu.
Sharaaov ured rekao je kako će formirati neovisni odbor za istraživanje ubojstava s obje strane. „Nitko neće biti iznad zakona i svi oni čije su ruke uprljane sirijskom krvlju bit će privedeni pravdi – pošteno i bez odgode“, rekao je Sharaa u govoru 9. ožujka.
Oweis dovodi u pitanje široko rasprostranjene objave na društvenim mrežama koje opisuju kršćansko klanje, a rekao je da izvještaji koji tvrde da je svećenik poginuo tijekom napada nisu točni. Ipak, i dalje je zabrinut za budućnost sirijske kršćanske zajednice jer islamisti vide kršćane kao „plod koji visi nisko.“
„To je kuća kojoj možete doći bez ikakvog otpora jer znaju da kršćani nemaju oružje,“ rekao je Oweis. „I nisu okupljeni na jednom mjestu kao Alaviti gdje mogu... odolijevati dugo.“
Pošteđen jer je kršćanin?
Sugovornik Christianity Todaya, Oweis je rekao kako su sirijske snage opljačkale stotine kršćanskih kuća tijekom napada na Alavitske zajednice između priobalnih gradova Tartus i Latakija. Džihadisti su napali dom Oweisovog prijatelja i poštedjeli mu život nakon što su otkrili njegovu kršćansku identifikaciju, ali su ukrali njegov automobil.
Krađa je toliko rasprostranjena u kršćanskim zajednicama da crkve obično skrivaju svoje ikone tijekom tjedna, a prikazuju ih samo nedjeljom, dodao je Oweis o ikonama, među kojima su i one starije od 400 godina te vrlo vrijedne.
Shea je pak naglasila kako je sirijska kršćanska populacija značajno opala u posljednjim desetljećima i sada broji oko 300 000 osoba. Iako nisu provedena istraživanja, Oweis kaže kako katoličke i grčke pravoslavne procjene govore o optimističnijim brojkama, između 600 000 i milijun.
Unatoč nemilosrdnim ubojstvima i ciljanoj krađi, mnogi kršćani odlučuju ostati u Siriji i ne privlačiti pozornost. Istovremeno, neki izvještaji sugeriraju da tisuće Sirijaca prelaze granicu u Liban, dok oni koji ostaju suočavaju se s prijetnjama sa svih strana.
„Skupina od oko 500 kurdskih kršćana iz sjevernog grada Afrin više je puta raseljena zbog sukoba između turskih milicija i kurdski vođenih Sirijskih demokratskih snaga (SDF)“, rekao je Majeed Kurdi, pastor iz Iraka koji sada djeluje u SAD-u i surađuje s Freedom Seekers International kako bi pomogao toj skupini. Napetosti su porasle kada je nova vlada pritisnula oružane skupine da se spoje s nacionalnom vojskom.
Kurdski kršćani, koji trenutno žive u Alepu, dio su nedenominacijske crkve Dobrog pastira, ali trenutno nemaju sigurno mjesto za susrete. Crkva je brojila sve više Kurda svaki put kada je evakuirala grad ili izbjeglički kamp, a skupina je sada narasla na oko 1 200, uključujući mnoge nevjernike koji su zainteresirani za kršćanstvo.
„[Milicije] s vremena na vrijeme pokušavaju napasti kršćane. A posebno traže muslimane preobraćene na kršćanstvo“, rekao je Kurdi.
Napomenuo je i kako su turski plaćenici koji se protive kurdskoj prisutnosti u pograničnom području oteli Kurde, uključujući žene na putu do tržnice, čak do Alepa.
„Sve ove sile se sudaraju u tom području. Zato je nemoguće postići jedinstvo. Nitko ne sluša druge“ , rekao je pastor Majeed.
U ponedjeljak, 10. ožujka SDF pristao je spojiti se s novom sirijskom vladom. Kurdi je taj dogovor nazvao „dobrim početkom između obje strane“ ali ne vjeruje da će to smanjiti turske napade na Kurde. Još jedno otvoreno pitanje je hoće li 9 000 ISIS-ovih zatvorenika koje SDF trenutno čuva biti prebačeno novoj sirijskoj vladi.
Najmanje naoružana skupina
Oweis je rekao kako je šira kršćanska zajednica najmanje naoružana skupina u Siriji. Sada kršćani strahuju kako bi se pobunjenici povezani s Sharaaovom islamističkom vladom – Hayat Tahrir al-Sham, mogli lako okrenuti protiv njih.
Ipak, kršćani zadržavaju određenu dozu nade. „Nismo dobri u umijeću rata, ali smo dobri u umijeću mira“, rekao je Oweis.
Tijekom desetljeća sirijske nesigurnosti, kršćani su razvili odnose s Alavitima, Druzima i sunitskim muslimanima, dodao je. Neke kršćanske zajednice organizirale su večere koje okupljaju različite frakcije.
Sharaa je 10. ožujka izjavio kako su ubojstva iz osvete pod kontrolom i obećao kako će privedeni odgovarati za svoje postupke, ali Sirijski opservatorij za ljudska prava tvrdi da su ciljana ubojstva nastavljena. Neki Sirijci dovode u pitanje Sharaaove namjere, a Oweis zna kako će put pred njima biti težak i složen.
„Milicije su napustile Alavitsku regiju, pa se nadamo pomirenju. Za kršćane je gotovo nemoguće boriti se naoružano ili im se opirati, a to bi moglo rezultirati genocidom za kršćansku populaciju“, poručio je Oweis.
J.P., KT