Pon, 03. Ožujak 2025. 14:33
Knjiga se bavi čežnjom moderne duše za mirom, svrhom i pripadanjem, a težište joj je na Isusovu životu i učenju koji nude vodstvo u upravljanju ovim borbama.
Piše: Josipa Miler, Katolički tjednik
Slijediti Isusa. O radosti života u Božjoj blizini djelo je Henrija J. M. Nouwena originalno objavljeno na engleskom jeziku 2019., a nastalo na temelju šest izlaganja koja je autor održao tijekom korizme 1985. u crkvi Sv. Pavla u Cambridgeu.
Priredila ga je Gabrielle Earnshaw, a Predgovor je napisao Richard Rohr, OFM.
Za izdanje na hrvatskom jeziku pobrinula se nakladnička kuća Verbum tiskavši knjigu u prosincu 2024., a za prijevod je zaslužan Anđelko Bošnjak.
S obzirom da je knjiga plod neizvjesna razdoblja autorova života, izlaganja o tome kako živjeti u tjeskobnim vremenima (naslov izvornika je Following Jesus: Finding Our Way Home in an Age of Anxiety –Slijediti Isusa: Traganje za putom kući u doba tjeskobe) za Nouwena nisu puka teorija, nego njegova stvarnost. Na vrhuncu svoje akademske karijere redovitog profesora na Harvardu, shvaća kako je akademski uspjeh doveo njegovu dušu u opasnost te je dao otkaz i ostatak života služio kao svećenik u Daybreaku, domu za osobe s teškim tjelesnim i mentalnim invaliditetom.
Uz to bio je svjestan svoga vremena kada su brojni proživljavali duboku tjeskobu, neizvjesnost i osjećaj nepovezanosti sa sobom i svijetom oko sebe. Bavio se stoga potrebom i potragom duše modernog čovjeka za mirom.
Iako danas živimo u dobu neviđenog tehnološkog napretka i materijalnog obilja, autor priznaje i osjeća da taj napredak nije riješio čovjekove najdublje potrebe, nego je i pojačao osjećaj nemira i tjeskobe. Zato postavlja jednostavno, ali duboko pitanje: Kako možemo slijediti Isusa u tako neizvjesnom svijetu?
„Postoji otpor prema radosti. Nešto u nama nuka nas umjesto života odabrati smrt, odabrati nepomično mjesto umjesto mjesta radosti. To proizlazi iz straha. Zbog straha se držimo nepomična mjesta“ (str. 99)
U šest izlaganja Nouwen govori o pozivu, učeništvu, izazovu, cijeni, nagradi i obećanju.
Poziva da slijedimo Isusa, ne kao puku povijesnu figuru, nego kao živu prisutnost u našim životima danas. Naglašava kako se poziv na učeništvo ne odnosi na težnju ka savršenstvu, nego na traženje pravog odnosa s Bogom i drugima. Slijediti Isusa znači prihvatiti ranjivost i naučiti živjeti s povjerenjem, vjerom i otvorenošću. Jer čovjek današnjice često se nalazi u vrtlogu suprotstavljenih zahtjeva, društvenih očekivanja i straha od neuspjeha, a to je prepreka dubokom miru koga nudi Isus. Zato autor, razmišljajući o jednostavnosti Isusova života, potiče čitatelje da ispitaju stvari koje uzrokuju stres i tjeskobu u njihovim životima i da razmotre kako Isusov primjer može pomoći.
Slijediti Isusa djelo je koje će čitateljima pomoći prigrliti moć ranjivosti jer autor sugerira kako nas Isusova ranjivost, odnosno njegova spremnost da iskusi odbacivanje i prigrli ljudsku patnju, uči kako prava snaga nije u samopouzdanju, nego u predanju Božjoj ljubavi.
Iako je sadržaj knjige nastao prije četiri desetljeća, aktualan je i danas te ima odjek u svijetu u kome se ljudi bore s viškom informacija, očekivanja i rastresenosti.
Nouwenovo pisanje je duboko osobno i suosjećajno. On ne nudi jednostavna rješenja ili standardne odgovore na životne probleme. Umjesto toga, poziva čitatelje na putovanje vjere koje priznaje složenost ljudskog iskustva dok ukazuje i vodi životu većeg mira, smisla i povezanosti.
„Henri je postao poznat kao vrhunski učitelj koji će zasigurno izdržati test vremena. U ovoj ćete knjizi imati prigodu uživati u dijelu njegove teško stečene mudrosti“, zapisao je Rohr, a mi pozivamo na otvaranje toj mudrosti te toplo preporučamo knjigu jer autor, kako stoji u Predgovoru, „vrlo brzo, ako to već nije, postat će vaš prijatelj“.
Henri Jozef Michiel Nouwen (1932. - 1996.) bio je nizozemski katolički svećenik, psiholog, profesor i jedan od najutjecajnijih duhovnih pisaca 20. stoljeća.
Autor je 39 knjiga koje su prevedene na više od 35 svjetskih jezika, a posebice se izdvaja Povratak izgubljenog sina.