Biblijska slikovnica iz 14. stoljeća za nepismene


„Holkhamska Biblija“ iz 14. stoljeća nastala je kao vizualna pomoć kako bi nepismeni ljudi bolje shvatili biblijske priče.

Vjeruje se kako je Holkhamska Biblija napisana i ilustrirana između 1325. i 1340. u Londonu. Općenito je priznata kao jedna od najljepših Biblija napisanih u gotičkoj eri. Iako ta knjiga sadrži i jednostavne biblijske priče na normanskom francuskom jeziku, originalno je služila kao vizualno sredstvo za nepismene ljude koji su pomoću takve knjige mogli bolje zamisliti i predočiti biblijske priče. Njezine ilustracije suvremene Engleske toga vremena daju nam uvid u srednjovjekovni život.

Naslikani biblijski događaji uključuju scene iz Knjige Postanka, priče iz Evanđelja, Isusovo iskušenje i posljednju knjigu Bibilije – Otkrivenje, kao i epizode iz apokrifnih Evanđelja koje se odnose na Isusov rani život. Svaka priča je naslikana kao serija panela, u stilu koji je uticao i ona moderne stripove i grafičke romane.

Ovu Bibliju načinio je nepoznati dominikanac koji je prikazan na početku knjige, usmjeravajući ilustratora: „Napravi to dobro i temeljito, jer će biti pokazano važnim ljudima“.

Holkhamska Biblija ime je dobila zbog vremena koje je provela u Holkham House knjižnici. Sada se nalazi u jednoj kolekciji u Britanskoj knjižnici.
Cijeli manuskript se može vidjeti na mrežnoj stranici Britanske  knjižnice.

M. M./ KT