Postani molitelj mira i živi "Duh Asiza"


Već osam stoljeća u kršćanskoj tradiciji lik Sv. Franje Asiškog sja kao simbol mira, skromnosti i ljubavi prema svim stvorenjima. Njegova posvećenost miru i danas odjekuje svijetom, a njegov duh na simboličan način njeguju sve religije svijeta na godišnjim susretima nazvanim "Duh Asiza".

Sjeme Duha Asiza zasadio je papa Ivan Pavao II. 27. listopada 1986.

Sjeme Duha Asiza zasadio je papa Ivan Pavao II. 27. listopada 1986.

Piše: Josipa MilerKatolički tjednik

 

U svijetu obilježenom sukobima i nesporazumom, Sv. Franjo postao je nadahnuće mnogima koji teže dijalogu i međureligijskom razumijevanju. Značaj njegova učenja prepoznao je sveti papa Ivan Pavao II. koji je u siječnju 1986., inspiriran UN-ovim proglašenjem Međunarodne godine mire, najavio susret vjerskih vođa iz cijeloga svijeta koji će moliti za mir.

Prvi molitveni susret

Planet je tada vapio za mirom suočen s brojnim oružanim sukobima – hladni rat, krvave borbe na Bliskom istoku, sukobi u Južnoj Americi… te se postavljalo pitanje kakvog smisla imaju dani i godine posvećene miru kad se nasilje i sukobi ne smanjuju. U tom kontekstu, Papa je pozvao predstavnike različitih religija da se okupe u Asizu s ciljem promicanja mira kroz molitvu, naglašavajući kako postoji dimenzija mira koja nadilazi političke pregovore i ekonomske dogovore.

Susret je održan 27. listopada 1986., a geslo Biti zajedno u molitvi oslikavalo je duh zajedništva i suradnje među različitim vjerskim tradicijama. Sudjelovali su predstavnici 13 svjetskih religija. Kršćani su predstavljeni kao jedinstvena cjelina, a ostalih 12 su: židovstvo, islam, budizam, hinduizam, šintoizam, sikhizam, zoroastrizam, džainizam, bahaizam, rissho-koseikai i tradicionalne religije Afrike i Amerike. Papa Wojtyla tada je naglasio kako, unatoč raznolikosti religijskih uvjerenja, postoji zajednička težnja za mirom koja može spojiti ljude diljem svijeta. Time je molitva za mir postala, ne samo individualna praksa, nego i kolektivna akcija s mogućnošću utjecaja na širu zajednicu.

Teološki sinkretizam?

Iako je inicijativa izazvala veliko zanimanje i bila prepoznata kao hrabar korak prema međureligijskom dijalogu, Duh Asiza nije prošao bez kritika. Mnogi katolici izrazili su zabrinutost da bi susret mogao relativizirati katolička učenja i stvarati dojam o teološkom sinkretizmu. Sveti je Otac, međutim, jasno naglasio kako nije riječ o stvaranju „super-religije“ ili pomirenju svih vjerskih uvjerenja, nego o iskazivanju poštovanja prema različitim tradicijama i molitvi za mir koja je od suštinske važnosti za sve religije.

Tako su, tijekom susreta, sudionici molili pojedinačno, čime je očuvana autentičnost njihovih uvjerenja i tradicija. To je bio izrazito važan trenutak u povijesti međureligijskih odnosa jer je omogućio svima iskazati svoje vlastite molitve, a da pritom ostanu otvoreni za druge. U godinama koje su uslijedile Papa je nastavio organizirati Dane molitve za mir – 28. listopada 1988. u Rimu, 23. siječnja 1994. na Balkanu, 15. lipnja 1994. u Ruandi, i 24. siječnja 2002. ponovno u Asizu. Time je dodatno naglasio važnost zajedničkog traženja mira u svijetu prepunom sukoba.

Duh Sveti kao počelo

Duh Asiza postao je tako nadahnuće za mnoge druge inicijative diljem svijeta, uključujući Međunarodne susrete za molitvu za mir u organizaciji rimske Zajednice Sv. Egidija (Sant'Egidio).

Susreti su počeli bivati platforma za dijalog i suradnju među različitim religijama, potvrđujući da, unatoč razlikama, sve religije dijele zajedničku težnju za mirom i pravdom.

Postali su simbol, uprizorenje onoga što Crkva mora učiniti na temelju svog pravog poziva pred svijetom u stanju nesumnjiva religijskog pluralizma – ispovijedati jedinstvo otajstva spasenja u Isusu Kristu.

Kada je Sv. Ivan Pavao II. izvijestio kardinale i članove kurije o tomu što se dogodilo u Asizu, održao je govor koji su mnogi okarakterizirali kao najbolje objašnjenje za teologiju religija. Inzistirajući na otajstvu jedinstva ljudske obitelji utemeljene na stvaranju i otkupljenju u Isusu Kristu, istaknuo je kako su razlike manje važan element u odnosu na jedinstvo koje je temeljno i odlučujuće. Tako je Asiz dopustio brojnim ženama i muškarcima svjedočiti o autentičnom iskustvu Boga u srcu svojih religija a, kako je Papa naglasio, svaku autentičnu molitvu potiče Duh Sveti koji je otajstveno prisutan u srcu svakog čovjeka.

Petrovi nasljednici o miru

Napore u poticanju na mir nastavili su poglavari Katoličke Crkve. Tako je papa Franjo od početka svog pontifikata surađivao sa Zajednicom Sant'Egidio u brojnim inicijativama u Rimu i inozemstvu, a svake godine pošalje i prigodnu poruku uoči susreta Duh Asiza.

„Mir je okaljan i pogažen (…) ali vjerujmo da Gospodin uvijek čuje bolni vapaj svoje djece“, naglasak je Papine poruke upućene Duhu Asiza, susretu koji se na temu Odvažnost mira 2023. održao u Berlinu.

„Ne možemo se pomiriti s ovim scenarijem“, rekao je Sveti Otac misleći na više područja Afrike i Bliskog istoka, ali i Europe, na čijem tlu su rasplamsani sukobi. „Potrebno je nešto više... Realizam nije dovoljan, politički obziri nisu dovoljni, dosadašnji strateški pristupi nisu dovoljni. Potrebno je više jer rat se nastavlja“, ustvrdio je tada Papa apelirajući na „odvažnost mira“ koja je „proročanstvo koje se traži od onih koji u svojim rukama drže sudbinu zaraćenih zemalja, od međunarodne zajednice, od svih nas“. „Od svih nas“, kako je pojasnio, znači da su vjernici posebice izazvani pretvoriti tu odvažnost u molitvu, „da s neba zazovu ono što se na zemlji čini nemogućim“.

Zato je valja uporno moliti jer Krist ukazuje na potrebu uvijek moliti i ne klonuti duhom.

„Postanite molitelji mira“, poručio je tada Rimski biskup pripadnicima svih religija, a svijet je nastavio živjeti Duh Asiza.

Molitveni susret Duh Asiza na Bistriku u listopadu 2023.

Duh Asiza u BiH

Na poseban način Duh Asiza korijenje je pustio i u Bosni i Hercegovini gdje se, u organizaciji Vijeća za ekumenizam i međureligijski dijalog Franjevačke provincije Bosne Srebrene, svake godine, uz iznimku ratnog razdoblja i pandemije, priređuje molitveni susret za mir.

„Nije to nikakav okrugli stol, ni razgovor o miru, ni predavanje koje se traži od vjerskih predstavnika, nego je to molitva i pjesma. Svaki predstavnik određene religijske zajednice moli onako kako je uobičajeno u toj vjerskoj zajednici. Zatim se otpjeva pjesma koja je svojstvena tradiciji te zajednice, a potom slično učine i sve religije. Naglasak je ovdje na molitvi za mir u našoj zemlji i naravno mir u svijetu“, objasnio je pročelnik Vijeća fra Ivan Tučić.

On smatra kako je ovakav susret svojstven Katoličkoj Crkvi, odnosno kada je riječ o području BiH, održava se u okviru Bosne Srebrene.

„Nastojimo svake godine organizirati susret. Nažalost, zadnjih godina Srpska Pravoslavna Crkva napustila je Međureligijsko vijeće. Mi im, kao i svima, redovito šaljemo poziv, ali se ne odazivaju. Tako da, uz Katoličku Crkvu koja svake godine ima predstavnika, a ove godine je to vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić, sudjeluju predstavnici Židovske, Islamske i Protestantske zajednice u BiH, Udruženje Bahá’í vjera, predstavnici Sathya Sai centra u Sarajevu i Međunarodno društvo za svjesnost Krišne. Nije, dakle, određeno za pripadnike monoteističkih religija jer je tako i Papa zamislio da budu pozvani svi oni koji žive na konkretnom području. Naravno, predstavnici službenih registriranih religija, ne pripadnici sljedbi“, prikazao je fra Ivan Duh Asiza u BiH.

Zajednice mira i ljubavi

S obzirom kako, posebice u Sarajevu, postoje mjesta koja su od posebna značaja za međureligijski dijalog i susrete, i ove godine susret će se održati u franjevačkoj samostanskoj crkvi Sv. Ante Padovanskog na Bistriku jer je ona „središte međureligijskog susreta, kako tijekom povijesti, tako i danas“.

Na susretu, u subotu, 26. listopada, u 19:00 h sudjelovat će i generalni ministar Franjevačkog reda fra Massimo Fusarelli koji je, u sklopu svoje redovite vizitacije Provincije, rado pristao sudjelovati u ovdašnjem Duhu Asiza.

„Mislim da živimo u svijetu gdje ne bi trebalo uopće dovoditi u pitanje zbog čega bismo trebali moliti za mir u svijetu. Okruženi smo sukobima, ratovima… Ukrajina, Bliski istok, a i kod nas se često mogu osjetiti napetosti… Zato je važno moliti za mir i pokušavati u svom životu biti mirotvorac; ne govoriti samo o miru, nego nastojati ga graditi. Mislim da je to potrebno u našem vremenu muškaraca i žena svih religija koji se žele ujediniti i moliti za mir“, zaključio je fra Ivan pozivajući pripadnike svih Crkava i vjerskih zajednica da se odazovu na molitvu za mir.

Može se zaključiti kako je ova inicijativa neizmjerno važna posebice za područje Bosne i Hercegovine gdje su sukobi često utemeljeni na vjerskim i etničkim razlikama te vrijednosti Duha Asiza mogu poslužiti kao temelj dijaloga i suradnje. Dok vjerski vođe i aktivisti nadahnuti ovim duhom rade na promicanju zajedništva, važno je znati da je na to pozvan svaki vjernik jer su sve religije u svom počelu zajednice mira i ljubavi.