Na prvi dan Uskrsa bile su sve naše crkve dupkom pune pobožnih vjernika, a i sv. pričesti bilo je podijeljeno jako mnogo.
U 9 sati prije podne imao je svečanu pontifikalnu sv. Misu i pod njom propovijed u katedrali preuzv. g. Nadbiskup, a na koru je katedralni zbor »Sv. Cecilije«, pod dirigiranjem vlč. g. Dr. Ante Livajušića, a uz pratnju maloga gudalačkog salon. orkestra, izvodio 4glasnu Mozartovu misu u C-duru. U lijepoj propovijedi Preuzvišeni je obradio temu: »Isusovo uskrsnuće kao temelj naše vjere i naše nade za ovozemski i prekogrobni život«.
Poslije sv. Mise u katedrali bilo je u Nadbiskupskom dvoru tradicionalno čestitanje. Vjernike župe Presv. Srca Isusova predveo je župnik-kanonik preč. g. Anto Alaupović, a »Sv. Ceciliju« vlč. g. Dr. Anto Livajušić. Bile su i mnoge druge grupe, kanonici i drugi svećenici, predstavnici inovjerskih crkvenih, državnih, vojničkih i općinskih vlasti i mnogi drugi odličnici. Poslije Nadbiskupa čestitari su bili i kod preuzv. g. Biskupa. Prvi i drugi dan Uskrsa preuzv. gg. Nadbiskup i Biskup, u pratnji preč. g. rektora i nadb. tajnika, — a po svojim župama bili su u pratnji i župnici Presv. Srca Isusova odnosno nove župe sv. Josipa, — vraćali su vizite.
U 3 sata po podne bile su u katedrali svečane Vespere, kod kojih su pjevali bogoslovi, a kao oficijant fungirao je preč. g. Marko Nedić, kanonik.
I na Uskrsni ponedjeljak, premda nije zapovjedni blagdan, bile su po svim crkvama i kapelama mise kao i nedjeljom i u zapovjedne svetkovine, također vrlo dobro posjećene i uz veliku frekvenciju sv. sakramenata. Svečanu konventualnu sv. Misu »sub infula«, u 9 sati u katedrali, imao je presvj. gosp. Mons. Dr. Antun Buljan, apost. protonotar i generalni vikar.
Oba dana bilo je kod nas u Sarajevu krasno proljetno vrijeme.
Katolički tjednik 1940. / br. 13 / str. 4